Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Nie ma zgody ws. podatku dla cyfrowych gigantów w UE

Marta Rzeźnicka 29-04-2018, ostatnia aktualizacja 29-04-2018 15:08

Plan Komisji Europejskiej, aby nałożyć na duże internetowe firmy takie jak Facebook, czy Google i Amazon podatek od obrotu (3 proc.) w krajach gdzie działają nie ma poparcia wszystkich państw unijnych. Krytycznie podchodzi do tego pomysłu również organizacja ustanawiająca zasady podatkowe  – informuje agencja Reuters w swojej korespondencji z Sofii (Bułgaria).

Pomysł skrytykowali podczas pierwszego spotkania poświęconego podatkowi w stolicy Bułgarii ministrowie małych państw: Luksemburga i Malty (czyli znanych rajów podatkowych), podnosząc, że podatek cyfrowy powinien zostać wprowadzony na globalnym szczeblu, jako rozwiązanie długoterminowe. KE co do zasady zgadza się z takim podejściem, ale obawia się, że będzie zbyt czasochłonne – przekonywał Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. podatków.

Niektóre kraje, jak Hiszpania (czy Polska) nie chcą czekać na unijne porozumienie w tej sprawie i przymierzają się do wprowadzenia własnych przepisów o podobnych skutkach.  – Pomysł jest taki, aby wprowadzić je jak najszybciej i sprawić, aby obowiązywało  od 2019 roku – zapowiedział Ramon Escolano, minister gospodarki Hiszpanii.

- Z punktu widzenia uczciwości i sprawiedliwości społecznej nie ma sensu ustanawianie podatków na zasadach starej ekonomii – powiedział.

Według Reutersa jednoznacznego stanowiska nie zajął Olaf Scholz, minister finansów Niemiec, co zostało odczytane jako częściowa zmiana wcześniej deklarowanego poparcia dla podatku od obrotu. Tłem tej ciszy miałyby być obawy Niemiec przed rewanżem ze strony państw, do których kraj tej eksportuje produkty i usługi.

Według unijnych urzędników, nowy podatek dotyczyłby około 200 firm, a roczne wpływy z nowej daniny sięgnęłyby na poziomie UE około 5 mld euro.

Angel Gurria, szef OECD, koordynującego politykę podatkową państw bogatych  ocenił, że temat nowego podatku nie powinien być rozstrzygany pochopnie. Powiedział też, że prace nad globalną reformą obejmującą także USA, Japonię, czy Chiny są w toku. Zadeklarował przyspieszenie prac nad przyjęciem planu  w tej sprawie o rok. Pierwotnie dokument miał zostać zaakceptowany w 2020 r.

Pracom nad opodatkowaniem internetowych gigantów przyglądają się operatorzy telekomunikacyjni, którzy od dawna optowali za tym, aby tzw. firmy OTT, korzystające z ich infrastruktury, ale nie ponoszące nakładów na jej rozwój, poddane zostały regulacjom.

Przeczytaj więcej o:  amazon , facebook , google , ott , Podatki

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common