Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Netia w I kwartale 2018 roku nie zdołała jeszcze obronić własnej sieci

Urszula Zielińska 26-04-2018, ostatnia aktualizacja 26-04-2018 22:37

346,9 mln zł przychodów, 21,9 mln zł zysku operacyjnego, 90,7 mln zł skorygowanej EBITDA, 91,6 mln zł EBITDA oraz 21,2 mln zł zysku netto wykazała Grupa Netii w sprawozdaniu za I kwartał 2018 roku.

Kwoty te są niższe o odpowiednio o 5 proc., 6,1 proc. ,3,4 proc., a wynik netto jest wyższy rok do roku o prawie 70 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się średnio 352 mln zł przychodów, 91,9 mln zł EBITDA, 17,3 mln zł zysku operacyjnego oraz 12,3 mln zł zysku netto.

Jak widać więc skala spadku przychodów ich zaskoczyła, a niedoszacowano wyniku operacyjnego i netto.

Za gros spadku przychodów odpowiada segment klientów indywidualnych (9 proc. na minusie rok do roku), podczas gdy segment B2B obniżył wpływy o 1 proc..

Na poprawę rentowności grupy wpływ miały głównie niższe niż przed rokiem koszty wynajmu i utrzymania sieci (spadek o 14 mln zł) oraz mniejsza amortyzacja (o 10 mln zł), a także ograniczenie wydatków na elektroniczną wymianę danych oraz auta służbowe.

Choć zarząd deklarował, że 2018 r. ma ustabilizować liczbę usług świadczonych przez Netię na własnej sieci, w I kwartale br. – głównie za sprawą segmentu telefonii, ale nie tylko - to się jeszcze nie udało. Ubyło ich 2,5 tys..

W sumie liczba utraconych tzw. RGU była mniejsza niż przed rokiem, ale niemal taka sama jak w IV kwartale ub.r.. W ciągu trzech miesięcy br. zmniejszyła się o 26,7 tys. do 1,96 mln (w IV kw. ub.r. spadek wyniósł 28,6 tys.).

Gros zniżki dotyczy usług świadczonych na sieci obcej (Orange), ale w niewielkim stopniu miał miejsce także na własnej sieci Netii (2,5 tys.). W końcu marca operator świadczył 989 tys. usług telefonii stacjonarnej, o 24,6 tys. mniej niż w grudniu.

Rosnącą linią produktową była kolejny kwartał z rzędu płatna telewizja, z której w końcu marca korzystało 196,1 tys. abonentów (przyrost o 5,6 tys. w kwartale, jak podkreśla firma wzrost ten był trzykrotnie szybszy niż w poprzednich okresach trzymiesięcznych).

Liczba RGU Internetu szerokopasmowego spadła kolejny raz: do 628,3 tys. (o ponad 11 tys. w kwartał), przy czym Netii udało się obronić własną sieć NGA. MVNO Netii obsługiwał 146,7 tys. kart SIM (wzrost o 3,9 tys. w kwartale był dużo mniejszy niż w poprzednich okresach).

Choć zarząd deklarował, że nie zaprzestaje realizacji strategii, to w I kw. br. nakłady inwestycyjne grupy były o 11 proc. niższe niż przed rokiem i o 24 proc. mniejsze niż w IV kw. 2017 r. Wyniosły około 60 mln zł.

„Przedłużająca się zima spowolniła procesy inwestycyjne, związane z projektem modernizacji sieci do standardu światłowodowego (projekt: Sieci XXI w.). W całym I kw. inwestycje w ramach tego projektu wyniosły 11 mln zł, a poziom całkowitych nakładów inwestycyjnych Spółki w I kw. to 43 mln zł (analogicznie jak w I kw. 2017 r. )" – wyjaśnia operator. Urosła zatem wysokość skorygowanych wolnych przepływów gotówkowych: do 43 mln zł, o 12 proc. rok do roku.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , NETIA , operatorzy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common