Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Oficjalnie: T-Mobile i Orange zakończą współdzielenie pasma w 2019 roku [nowe]

Urszula Zielińska 22-05-2018, ostatnia aktualizacja 22-05-2018 15:35

Do końca 2018 roku Orange Polska i T-Mobile Polska przestaną współdzielić częstotliwości z zakresu 900 MHz, a do końca 2019 roku  pasmo z zakresu 1800 MHz - powiedział dziś (26 kwietnia 2018 r. - red.) dziennikarzom Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

O tym, że firmy zakończą współpracę w tym obszarze pisaliśmy już jakiś czas temu. Wówczas nasi rozmówcy podawali, że dojdzie do niego szybciej. Być może wynika to z tego, że proces jest rozłożony w czasie.

- To nie będzie jak pstryknięcie palcami. To skomplikowany proces. Z naszej strony wymaga to inwestycji, nakładu pracy i czasu - powiedział Fallacher.

Pytany czy firma liczy na uzupełnienie pasma w kooperacji z innym operatorem wskazał, że pod egidą Urzędu Komunikacji Elektronicznej toczą się rozmowy o tzw. reshufflingu. Nie chciał oceniać, kiedy mogą się zakończyć.

Według naszych wcześniejszych informacji Orange liczy na część zasobów 1800 MHz należących dziś do Grupy Cyfrowy Polsat.

Fallacher nie potwierdził jednak, że telekom rozmawia o zakupie częstotliwości.

22 maja Orange Polska i T-Mobile Polska opublikowały informacje prasowe podsumowujące decyzję o zakończeniu współdzielenia częstotliwości.

Informacja prasowa T-Mobile jest tutaj.

Informacja prasowa Orange Polska zaś tutaj.

Orange przedstawił schemat zmiany:

Wygląda na to, że operator w paśmie 1800 MHz wygospodarował dodatkowe 5 MHz na usługi LTE, czyli cały posiadany zasób uwzględniający tzw. kanały separacyjne. Do tej pory część tych częstotliwości przeznaczał na usługi głosowe w sieci 2G. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska zapewnia jednak, że usługi będą "działać normalnie".

Schemat zmian uwzględniający wszystkie rodzaje sieci wygląda następująco:

Poinformował dodatkowo w odpowiedzi na nasze pytania, że aneks do umowy o współpracy operatorów dotyczący wyżej wymienionych kwestii został podpisany 1 maja.

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , networks , Orange Polska , T-Mobile Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common