Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Resort cyfryzacji chce obniżyć minimum przydziału numerów komórkowych

Urszula Zielińska 25-04-2018, ostatnia aktualizacja 25-04-2018 09:50

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło do konsultacji projekt zmieniający treść rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telekomunikacyjnych.

Resort proponuje, aby bez względu na wielkość przedsiębiorcy i jego status, operatorzy mogli ubiegać się jednorazowo nie o 100 tysięcy, ale o 10 tysięcy numerów komórkowych. Tym samym jednorazowa minimalna opłata ponoszona przez operatora spadłaby z niecałych 50 tys. zł do 4,9 tys. zł.

Dotąd operatorzy posiadający własną infrastrukturę (MNO) mogli wnioskować o bloki o minimalnej wielkości 100 tys. numerów, a operatorzy wirtualni (MVNO) o bloki o minimalnej wielkości 10 tys. numerów.

Jak wyjaśnia resort, propozycja ta stanowi odpowiedź na oczekiwania rynku.  "Zdarza się, że część numerów w otrzymanym bloku z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie nie jest efektywnie wykorzystywana. Wskazane zmiany rozporządzenia wpłyną na poprawę efektywności wykorzystania numeracji poprzez uniknięcie blokowania numeracji w niewykorzystywanych w pełni dużych blokach numerów oraz pozwolą na optymalizację kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, w związku z możliwością wnioskowania o mniejszy blok wedle realnych potrzeb" - wyjaśnia resort w uzasadnieniu do projektu.

Według projektodawcy, możliwość przydzielania mniejszych bloków ułatwi obrót numeracją pomiędzy przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, w szczególności poprawi współpracę między MNO a MVNO - uważa MC.

Wprowadzone zmiany zrównują sytuację prawną pomiędzy wszystkimi przedsiębiorcami oferującymi usługi w oparciu o sieć ruchomą niezależnie od tego, czy posiadają własną infrastrukturę telekomunikacyjną, czy też nie - argumentuje też resort.

MC nie wyklucza, że w pierwszym momencie operatorzy będą zwracać do puli niewykorzystywane zasoby, a tym samym wpływy do budżetu państwa z opłat za numerację wynoszące średnio 38 mln zł spadną.

"Nie jest możliwe na obecnym etapie jednoznaczne oszacowanie zapotrzebowania przedsiębiorców na bloki numeracji, w tym skali rezygnacji z posiadanych zasobów, gdyż wynika to z indywidualnych decyzji biznesowych. Przewidywania można oszacować w przybliżeniu o analizę wielkości przydzielanych, bądź zwracanych zasobów numeracji w ostatnich latach" - czytamy też.

W 2015 Urząd Komunikacji Elektronicznej przydzielił łącznie 6,24 mln numerów, z czego 4,1 mln operatorom infrastrukturalnym, a MVNO 2,14 mln. Rok później MNO przydzielono 0,92 mln numerów: 700 tys. numerów dla MNO, a 220 tys. dla MVNO. W 2017 r. bilans był jeszcze niższy: operatorzy infrastrukturalni zwrócili 100 tys. numerów, a MVNO pobrali 550 tys.

"Mając na względzie powyższe dane, można założyć, że w związku z nowelizacją wzrosnąć może liczba zwracanych bloków numeracji, gdyż rezygnacja z mniejszych, ale w pełni kompletnych bloków jest łatwiejsza do przeprowadzenia (przedsiębiorca ma obowiązek zwrotu kompletnego bloku numeracji). Prognozuje się, że możliwość nabywania mniejszych bloków oraz częstsze ich zwracanie przez przedsiębiorców może skutkować zmniejszeniem tempa wzrostu wpływów do budżetu z tytułu przydziału numeracji" - podaje MC.

Z czasem jednak resort spodziewa się wzrostu popytu i częstotliwości zamówień. Z jednej strony numeracja w mniejszych blokach jest bardziej atrakcyjna ze względu na niższe koszty jej uzyskania, a z drugiej rynek rozwiązań M2M wykorzystujący numerację dla sieci mobilnych będzie sukcesywnie wymuszał popyt na tę numerację" - uważa MC.

Przypomina, że niski poziom rezerw sprawił, że wprowadzono numery zaczynające się od 450, co spowodowało zwiększenie dostępnej numeracji o 10 mln numerów.

Rozporządzenie ma też jednoznacznie określić zasady cofnięcia przydziału numeracji.

Przeczytaj więcej o:  Marek Zagórski , ministerstwo cyfryzacji , mvno , sieci mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common