Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Uwagi BCC do nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego

Urszula Zielińska 24-04-2018, ostatnia aktualizacja 24-04-2018 19:40

Business Center Club (BCC) przekazał nam swoje propozycje do konsultowanego projektu nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne i ustawy o radiofonii i telewizji, który dotyczy częstotliwości radiowych.

Projekt zgłoszony w marcu przez Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje zwiększenie kompetencji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w rozdysponowywaniu pasma radiowego.

Według BCC, zasadnicze kierunki zmian zaproponowane w projekcie mogą przyczynić się do zwiększenia przejrzystości, efektywności i skuteczności polityki częstotliwościowej, w szczególności w zakresie równoprawnej konkurencji i dostępu do unikalnych zasobów radiowych.

Organizacja ocenia, że teraz kluczowe będzie praktyczne wdrożenie nowych rozwiązań, tak w procesach porządkowania pasm (tzw. reshuffling i refarming), jak i przyszłych procedur selekcyjnych.

Poniżej przedstawiamy skrót opinii BCC.

BCC proponuje wprowadzenie dodatkowych modyfikacji, które przyczynią się do bardziej efektywnego osiągnięcia celów nowelizacji i poprawy niektórych założeń projektu, m.in.:

• wprowadzenie możliwości przerwania i anulowania (odwołania) trwającej aukcji w przypadku, kiedy przebieg aukcji nie prowadzi do osiągnięcia celów określonych w art. 1 ust. 1 ustawy lub celów polityki regulacyjnej (art. 189 ustawy).

Przerwanie i powtórzenie aukcji z nowymi warunkami może być uzasadnione w przypadku, gdy ceny osiągają pułap, który może na tyle ograniczyć przyszłe możliwości inwestycyjne, że zagrożone będzie uzyskanie właściwego tempa rozwoju rynku;

• w celu ochrony słusznego interesu użytkowników końcowych należy zapewnić takie warunki postępowania selekcyjnego, aby w odpowiednim stopniu brać pod uwagę liczbę klientów obsługiwanych przez poszczególnych operatorów. Proponujemy zatem odpowiednie dostosowanie przepisów (art. 118 ust. 4a oraz 118a) poprzez uwzględnienie liczby obsługiwanych użytkowników;

• niepokój budzi zmiana polegająca na zakazie wydania pozwolenia radiowego w obszarach pracy urządzeń kontrolno-pomiarowych UKE (art. 148 ust. 1 pkt 5). Biorąc pod uwagę fakt, że przedmiotowe ograniczenie będzie dotyczyło lokalizacji w centrach istotnych społecznie i gospodarczo miast, dostrzegamy duże ryzyko pozbawienia ich możliwości pełnego rozwoju i szybkiego uruchomienia niezawodnej łączności bezprzewodowej. Dotyczy to szczególnie sieci i usług 5G, których pełne korzyści mogą być zapewnione tylko w przypadku bliskich odległości od urządzeń infrastruktury sieciowej, przede wszystkim – stacji bazowych. Proponujemy wykreślenie proponowanej zmiany z projektu ustawy.

Przeczytaj więcej o:  BCC , częstotliwości , prawo telekomunikacyjne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common