Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Orange zaczyna publikację wyników z IFRS15. Co to oznacza?

Urszula Zielińska 24-04-2018, ostatnia aktualizacja 24-04-2018 18:50

25 kwietnia Orange Polska opublikuje wyniki za pierwszy kwartał 2018 roku. Będzie to pierwsza publikacja wyników telekomu uwzględniająca wpływ obowiązującego od stycznia br. nowego standardu międzynarodowej sprawozdawczości – IFRS 15.

Prezentacja wyników z jego zastosowaniem czeka też inne firmy telekomunikacyjne, z wyjątkiem Play Communications, ponieważ operator sieci Play zastosował standard z wyprzedzeniem (wówczas jeszcze nie było wiadomo, że wejdzie na giełdę papierów wartościowych).

Różne próby szacunków

Ponieważ Orange Polska zapowiedział, że nowy IFRS (przy założeniu, że struktura biznesu się nie zmieni) może obniżyć jego przychody za pierwsze trzy miesiące br. o 70 mln zł , a wynik EBITDA o 85 mln zł, analitycy z biur maklerskich przygotowali prognozy tych pozycji dla spółki na różne sposoby.

Z rozmów, które przeprowadziliśmy wynika, że nie wszyscy szacowali wpływ nowego standardu na wynik operacyjny i netto. Zdarzają się prognozy, w których biuro nie wylicza wpływu nawet na przychody. Do wyjątków należą maklerzy, którzy przygotowali zestawienia w dwóch wersjach. Tak zrobił wedle naszej wiedzy tylko BDM.

Reasumując, możemy mieć do czynienia z zamieszaniem. Trafności części biur maklerskich nie da się zweryfikować.

Orange Polska opublikuje dane na dwa sposoby: według dotychczasowych standardów (także sprzed roku) i zgodnie z IFRS 15 (tylko dla I kwartału br.).

Poniżej publikujemy średnie prognoz w dwóch wariantach, po uporządkowaniu estymacji biur.

Standardy dotychczasowe

Według stosowanych w ubiegłym roku zasad średnia prognoz biur maklerskich ankietowanych przez „Parkiet" mówi , że w I kw. br. przychody Orange Polska wyniosły 2,767 mld zł (spadek o 1,8 proc. rok do roku), powtarzalna EBITDA 742,7 mln zł (obniżka tylko o 0,8 proc.), a wynik netto zamknął się kwotą 18,8 mln zł. Szacunki te obejmują dane odpowiednio dziewięciu, siedmiu i pięciu domów maklerskich.

Ze standardem IFRS 15

Z kolei z uwzględnieniem IFRS 15 prognozy biur mówią, że Orange wykaże w I kwartale br. 2,69 mld zł przychodu (spadek 4,4 proc. r./r. wobec wartości wykazanych wg metodologii sprzed zmiany przed rokiem), 666 mln zł EBITDA (spadek o 10,4 proc.) oraz 41,3 mln zł straty netto (wobec 39 mln zł zysku netto rok wcześniej).

W tym wariancie telekom nie opublikuje przekształconych wyników sprzed roku, więc nie będzie można powiedzieć nic o trendach.

Część specjalistów przewiduje zmiany trendów sprzedażowych grupy. Paweł Puchalski, szef analityków w DM BZ WBK, uważa, że Orange wykaże spowolnienie sprzedaży pakietów (tzw. oferta konwergentna) do ok. 90 tys. w kwartale. Nie wszyscy są tak sceptyczni. Jakub Viscardi z DM BOŚ szacuje, że w I kw. br. Orange pozyskał 111 tys. klientów oferty konwergentnej.

Puchalski sądzi też, że nowość w sprawozdaniach Orange – wskaźnik ARPO (średni miesięczny przychód z oferty dla klienta indywidualnego) – pokaże, że pakiety telekomu nadal tanieją. – Spodziewam się, że ARPO w I kw. br. wynosiło około 100 zł – mówi Puchalski. Według spółki w IV kw. ub.r. pierwszy raz widać było niewielki wzrost ARPO.

Przeczytaj więcej o:  operatorzy , Orange Polska , prognozy , wyniki Orange

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common