Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Nie mogę mieć pretensji do UOKIK-u

Urszula Zielińska 24-04-2018, ostatnia aktualizacja 24-04-2018 17:10

Nie zmieniliśmy polityki wobec akcjonariatu. Nie straciliśmy też wiary w rynek. Wydaje mi się, że coraz bardziej wyczuwa on, że konsolidacja operatorów pochodzących z różnych segmentów widoczna za granicą: fuzje kabla i sieci mobilnych, może się też wydarzyć w Polsce - mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimediów Polska. W rozmowie z nami odkrywa kulisy porażki transakcji z UPC. Zapewnia jednak, że nie ma pretensji, że tak się stało ani do tej firmy, ani do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Decyzja o zakończeniu transakcji z UPC podobno wyszła od was. To prawda?
Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska:

- Tak to była nasza decyzja. Rysując nieco szerszy kontekst transakcji i jej finału uważam, że szkoda dla rynku i budowy pozycji UPC w Polsce, że do niej nie doszło. Mogła się wydarzyć już kilka miesięcy temu. UOKiK już kilka miesięcy temu powiedział, jaką decyzję może podjąć i był konsekwentny. Z drugiej strony UPC było konsekwentne w tym, aby uzyskać jeszcze trochę i jeszcze trochę. Na koniec UPC wystąpiło do akcjonariuszy Multimediów o zmianę warunków umowy pierwotnie uzgodnionych, a myśmy się nie zgodzili. I taka jest cała prawda i cała tajemnica.

Nie zakładaliście zmiany warunków umowy od początku?
- Sygnalizowaliśmy warunki, jakie chcielibyśmy uzyskać, ponieważ było rzeczą jasną, że sprzedaż spółki na rzecz UPC wiąże się z podziałem Multimediów zgodnie z oczekiwaniami UOKIK i wydzieleniem sieci w – po negocjacjach - 11 miastach. Nie byliśmy tym uszczęśliwieni, bo nie była by to operacja łatwa. Było to niemal 30 proc. naszych przychodów, klientów etc.

Mieli Państwo nabywcę na tę część biznesu?
- Tak, mieliśmy kilka propozycji: od operatorów kablowych i  innych.

Udziałowcy zarobiliby tyle samo?
- Uważam, że efekt byłby porównywalny. Przy sprzedaży wydzielonej części posługiwaliśmy się tą samą wyceną, co ustalona początkowo z UPC i strony podchodziły do tego z pełnym zrozumieniem.

Czy UOKIK pana zaskoczył?
- Nie spodziewałem się, że będzie tak szczegółowo badał rynek.

Uważa pan, że decyzja, którą przedstawił wam UOKIK była dobrze umotywowana?
- Od strony merytorycznej, jeśli założymy że intencją UOKiK było zbadanie pozycji platform w danym mieście, to była dość klarownie przedstawiona.

Czyli Multimedia nie mają roszczeń wobec państwa, że procedura w UOKIK tak długo trwała?
- Nie mogę mieć takich pretensji. UOKIK swoje zdanie po analizach przedstawił wiele miesięcy temu.

To może ma pan pretensje do UPC?
- Musiałbym zakładać, że działało nieracjonalnie, albo w złej wierze. Ani jednego, ani drugiego nie mogę powiedzieć.

Podpisałby pan umowę z UPC jeszcze raz?
- Tak, ale po dłuższym namyśle. Gdybyśmy mieli ustalony long stop date nie po 14-15 miesiącach a po krótszym okresie – np. po 6-8 miesiącach weryfikacja mogłaby nastąpić wcześniej. W warunkach naszej umowy musieliśmy trwać do końca. Jeśli będziemy wiązali się z jakimkolwiek innym operatorem – wyciągniemy wnioski.

Czy pana zdaniem w Polsce są teraz możliwe duże transakcje fuzji i przejęć?
- Przy spełnieniu warunków, które postawił UOKIK – uważam, że tak.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  andrzej rogowski , multimedia polska , uokik , upc

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common