Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Play odkupił pasmo 3,7GHz od PAGI

Urszula Zielińska 20-04-2018, ostatnia aktualizacja 20-04-2018 08:41

Play Communications, właściciel operatora sieci komórkowej Play poinformował dziś, że uprawomocniła się decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na mocy której uzyskał dostęp do kolejnej puli pasma z zakresu 3,7 GHz.

Decyzja UKE miała charakter techniczny. Urząd dokonał zmiany podmiotu dysponującego rezerwacją czterech dupleksowych kanałów radiowych, każdy o szerokości 3,5 MHz (inaczej 2x14 MHz) z zakresu 3,6-3,8 GHz w następstwie umowy, jaką Play zawarł ze spółką Powszechna Agencja Informacyjna (PAGI).

Firmy porozumiały się w grudniu ubiegłego roku, a decyzja UKE sprawiła, że rezerwacja zostaje przekazana - wynika z przesłanych przez nie komunikatów. Nie zdradzono wartości transakcji. Poprzednio, gdy Play nabywał analogiczną pulę zasobów, ale ogólnopolskich, zapłacił za nie w sumie ponad 80 mln zł.

Wartość transakcji zdradził natomiast notowany na GPW akcjonariusz PAGI - nieruchomościowa spółka ALTA, kontrolowana przez rodzinę Mortizów. Jak wynika z jej komunikatu tym razem pasmo wycenione zostało na około 8 mln zł.

Tym razem Play będzie mógł wykorzystywać zarezerwowane pasmo na terenie Mazowsza. Zapowiada, że użyje częstotliwości aby maksymalizować pojemność i użyteczność usług AirFibre (mobilny dostęp szerokopasmowy dla domu) przy wykorzystaniu technologii 4G oraz maksymalizacji wykorzystania zasobów radiowych dla 5G.

- W Play przykładamy dużą wagę do dalszego wzmacniania naszej platformy bezprzewodowej. Dzięki nabyciu rezerwacji częstotliwości PAGI w paśmie 3,7 GHz wzbogacamy możliwości naszej sieci radiowej i umacniamy pozycję lidera w celu efektywniejszej komercjalizacji oferty Wireless-to-the-Home opartej o strategie AirFibre. Ponadto jesteśmy coraz bardziej zaawansowani jeśli chodzi o ekosystem 5G dla usług mobilnych i pionowo zintegrowanych linii biznesowych - mówi Joergen Bang-Jensen, prezes P4, operatora sieci Play cytowany w komunikacie.

- Z przyjemnością dodajemy tą rezerwacje częstotliwości do ostatnio zakupionej rezerwacji częstotliwości w paśmie 3700 MHz dla 28 MHz ciągłego niesparowanego pasma - dodał.

Wskazał też, że województwo mazowieckie generuje 22 proc. PKB kraju brutto i jest zamieszkane przez 14 proc. populacji.

Z kolei PAGI poinformowało, że chce zainwestować pieniądze otrzymane za pasmo w rozwój w segmencie Internetu Rzeczy (IoT).

- Dzięki środkom ze sprzedaży będziemy mogli szerzej wejść na perspektywiczny rynek usług Internetu Rzeczy IoT oraz usług machine-to-machine. W szczególności planujemy rozwinąć usługi m.in. zdalnego odczytu liczników energii, gazu, wody czy ciepła w województwie mazowieckim. Chcemy zaoferować nowe usługi naszym obecnym klientom z sektorów logistycznego, transportowego, komunalnego, a w przyszłości również klientom z sektora energetycznego – mówi cytowany w komunikacie Waldemar Opałka, prezes PAGI.

- Planujemy również realizować budowę łączy światłowodowych w Warszawie i okolicy." – dodaje.

PAGI używało sprzedanego pasma do świadczenia usług w technologii WiMax.

Przeczytaj więcej o:  5G , P4 , pagi , play , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common