Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Oficjalnie: Marek Zagórski ministrem cyfryzacji

Urszula Zielińska 17-04-2018, ostatnia aktualizacja 17-04-2018 09:17

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał dziś na stanowisko ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, pełniącego obowiązki szefa resortu po dymisji Anny Streżyńskiej.

- Powierzam panu tę tekę bez zawahania, ponieważ jest pan politykiem mającym doświadczenie w informatyzacji i ma pan wielkie doświadczenie w pełnieniu funkcji państwowych - powiedział Andrzej Duda. -  Cyfryzacja to zadanie trudne, ale niezwykle ważne. Od tego zależy czy udaje się budować nowoczesne państwo - stwierdził.

Źródło: TVP Info.

Tym samym potwierdziły się zarówno informacje "Rzeczpospolitej" jak i rpkom.pl. "Rz" podała na początku miesiąca, że taka nominacja będzie miała miejsce, a poprzedzi ją przejście Zagórskiego z partii Porozumienie Jarosława Gowina do Prawa i Sprawiedliwości (w ten sposób nie zostanie naruszony ministerialny parytet ustalony przez koalicjantów).

Z kolei w rpkom.pl napisaliśmy, że nominacja będzie miała miejsce w połowie kwietnia. W poniedziałek 16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił oficjalnie kandydata na ministra cyfryzacji.

Opinie i plany Marka Zagórskiego dla resortu można znaleźć w wywiadzie, który opublikowaliśmy na początku kwietnia. Choć nie chciał rozmawiać o tym, czy chciałby kierować ministerstwem to powiedział m.in., że resort nie zostanie zlikwidowany.

Pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie odbędzie się jeszcze dziś. Rząd zajmie się wnioskiem ministra cyfryzacji o zmianie w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z propozycją, kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

W ten sposób powoli "uśmiercany" jest flagowy projekt Anny Streżyńskiej mDokumenty w wersji przewidującej potwierdzanie tożsamości obywatela za pomocą wiadomości tekstowych (SMS).

MC podaje jednak, że zamierza rozwijać aplikację mObywatel - składową mDokumentów. "W Ministerstwie Cyfryzacji nadal będą się toczyć prace nad aplikacją mObywatel, która umożliwia potwierdzanie tożsamości z wykorzystaniem telefonu komórkowego" - czytamy. Z aplikacji tej, korzystać ma obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób.

– W naszych planach jest dołączenie do aplikacji, od września tego roku, mobilnej wersji legitymacji uczniowskiej, a od października podobny prezent otrzymają studenci. Będą mogli korzystać z mobilnej wersji legitymacji studenckiej – mówi cytowany w komunikacie resortu Marek Zagórski.

Zagórski (ur. 1967 r. w Kamieniu Pomorskim) był sekretarzem stanu w ministerstwie cyfryzacji od 2016 r. Został p.o. ministra po dymisji Anny Streżyńskiej w styczniu br.. Wcześniej - po odejściu z resortu Piotra Woźnego - odpowiadał za telekomunikację.

Jest od lat politykiem i byłym dziennikarzem. Ukończył m.in. Uniwersytet Szczeciński na kierunku pedagogicznym.

Przeczytaj więcej o:  Andrzej Duda , Marek Zagórski , ministerstwo cyfryzacji

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common