Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Roszady wśród zwycięzców konkursów o dotacje na sieć

Urszula Zielińska 16-04-2018, ostatnia aktualizacja 16-04-2018 07:37

Lokalny operator światłowodowy Fiberlink, jeden ze zwycięzców w drugim konkursie na dotacje do budowy sieci szybkiego Internetu ze środków programu operacyjnego Polska Cyfrowa zwrócił się z wnioskiem o rozwiązanie umowy o wsparcie. W tej sytuacji Centrum Projektów Polska Cyfrowa, rządowa strona umowy, zapewne kontrakt ten rozwiąże.

W konsekwencji, w ogłoszonym trzecim konkursie wzrośnie liczba obszarów, które państwo chciałoby pokryć siecią, a operatorzy będą mieli do dyspozycji nieco więcej pieniędzy.

Projekt, z którego wycofuje się Fiberlink to większych z dwóch, który chciała realizować firma z Mogilan. W jego ramach miała powstać sieć docierająca do około 42,3 tys. domów i 262 szkół miała powstać w powiatach: krakowskim (w tym w samym Krakowie), miechowickim i proszowickim.

Jak informuje nas CPPC, z pominięciem czekającej na rozwiązanie umowy, beneficjenci pierwszego i drugiego konkursu na dotacje do budowy sieci Internetu w tzw. „białych plamach" rozwiązali wcześniej 8 umów na kwotę 4,44 mln zł. Razem z wnioskiem Fiberlink będzie ich 9, suma pozostawionych dotacji urośnie do 41 mln zł, liczba realizowanych inwestycji wynosić będzie 130.

Jednocześnie oznacza to, że w trwającym trzecim konkursie (pierwszy termin składania wniosków przesunięto na maj) do wzięcia będzie kilkadziesiąt milionów złotych więcej, czyli około 2 mld zł (do tej pory prawie 1,94 mld zł).

Rezygnując z umowy Fiberlink rezygnuje bowiem również z około 37 mln zł wsparcia, ale Netia, która wygrała pierwotnie konkurs na ten obszar (nie podpisała umowy) mogła uzyskać prawie 47 mln zł. Maksymalna kwota dofinansowania dla opuszczonego obszaru przewidziana przez organizatora konkursu sięgała 54,8 mln zł.

O decyzji Fiberlinku napisał jako pierwszy serwis Telko.in. Nie znamy na razie powodów decyzji ISP.

Przeczytaj więcej o:  CPPC , Fiberlink , internet , POPC

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common