Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Certyfikowany licznik prędkości stacjonarnego internetu od V-Speed

Urszula Zielińska 06-04-2018, ostatnia aktualizacja 06-04-2018 13:56

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił dziś zwycięzcę konkursu na dostawcę aplikacji pomiaru prędkości stacjonarnego internetu, którą opatrzy certyfikatem i która będzie mogła wesprzeć konsumentów przy składaniu reklamacji.

Spośród dwóch ofert, o których pisaliśmy niedawno, UKE wybrał ofertę spółki V-Speed, kierowanej przez Przemysława Jarząba i Bernarda Szymczaka.

To oznacza, że - mówiąc obrazowo - Speedtest.pl wygrał z rfbenchmark.pl, prowadzonym przez Notel Poland.

Jak informuje UKE, porozumienie ze zwycięzcą konkursu powinno zostać podpisane w tym miesiącu.

V-Speed przygotuje mechanizm, który początkowo ruszy w formie testowej. Po pozytywnej weryfikacji działania mechanizmu, dostawca otrzyma certyfikat Prezesa UKE ważny na okres 2 lat.

Martin Stysiak, rzecznik urzędu nie precyzuje natomiast, kiedy narzędzie ma zacząć pełnić przypisaną mu podstawową rolę.

System będzie składał się m.in. z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne (np. desktop, laptop). Dostępny będzie dla użytków nieodpłatnie.

"Zgodnie z unijnym prawem dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców" - informuje UKE.

Według regulatora, na tym polegać będzie przewaga mechanizmu certyfikowanego przez prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

V-Speed spuzyskał 178,71 punktów na 220 możliwych do zdobycia. Notel Poland zaś zdobył 111,56 punktów.

Jak informuje UKE, choć certyfikowany mechanizm będzie dedykowany wyłącznie do ofert internetu stacjonarnego, to V-Speed zadeklarował, że udostępni także aplikacje do badania jakości internetu mobilnego (na systemy iOS i Android).

Urząd zaznacza, że  "z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne wyniki tych pomiarów będą miały jednak wyłącznie walor informacyjny".

Przeczytaj więcej o:  internet , speedtest.pl , UKE , V-Speed

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common