Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wielka Brytania: 1,15 mld funtów za pasmo dla 5G

Urszula Zielińska 05-04-2018, ostatnia aktualizacja 05-04-2018 19:22

Ofcom, regulator telewizyjno-telekomunikacyjnego rynku w Wielkiej Brytanii ogłosił wyniki aukcji częstotliwości dla sieci 5G z zakresu 3,4 GHz, która zaczęła się 20 marca.

Do budżetu państwa wpłynie z tego tytułu w sumie 1,15 mld funtów brytyjskich (około 5,5 mld zł). To suma uzyskana za w sumie 150 MHz pasma (daje to około 7,6 mln funtów, czyli około 37 mln zł za 1 MHz).

Lista zwycięzców aukcji wygląda następująco:

Vodafone: 50 MHz, 378 mln funtów

EE: 40 MHz 303 mln funtów

Telefonica UK: 40 MHz za 318 mln funtów

3UK : 20 MHz za 151 mln funtów.

Dodatkowo przy okazji Ofcom rozdysponował także część zasobów dla sieci 4G: Telefonica UK zapłaciła 206 mln funtów za 40 MHz częstotliwości w zakresu 2,3 GHz.

W aukcji zastosowano limity przeciwdziałające zbytniej koncentracji zasobów. Dlatego też EE (wcześniej protestował przeciwko ograniczeniom) nie mógł konkurować z Telefoniką.

Wymienieni gracze mieli konkurenta w postaci Airspan Spectrum Holdings, kontrolowanego przez grupę Softbank. Connexin, który wycofał się zanim aukcja wystartowała.

Protesty EE i 3UK przeciwko limitom antykoncentracyjnym sprawiły, że spór trafił do sądu. W grudniu jednak zapadła decyzja korzystna dla Ofcomu.

Brytyjski regulator przejdzie teraz do fazy przydziału częstotliwości w konfiguracji, o którą wystąpią telekomy. Jak informuje zamierza wraz z rządem wspierać budowę infrastruktury masztowej telekomów i zalegalizować korzystanie z tzw. repeaterów, czyli wzmacniaczy sygnału komórkowego.

Przeczytaj więcej o:  5G , aukcje częstotliwości , częstotliwości

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common