Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Cyfryzacja powinna być rzeczywistym priorytetem rządu

Urszula Zielińska 03-04-2018, ostatnia aktualizacja 03-04-2018 07:45

Kwestie regulacyjne to sprawy, na które powinniśmy zwracać i będziemy zwracać największą uwagę. Będę się też starać właściwie formułować zadania jeśli chodzi o cele informatyczne. Trzeba je też priorytetyzować - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji pełniący obowiązki szefa resortu. W taki sposób odpowiada na pytanie o ocenę działania ministerstwa za kierownictwa Anny Streżyńskiej. Przyznaje, że celowo nie przekazał do konsultacji międzyresortowych strategii "5G dla Polski". Zapowiada, że rząd wybierze ten model budowy sieci nowej generacji, który zagwarantuje szybkie jej powstanie. Jak widzi przyszłość resortu oraz podległego mu COI? Co zamierza w sprawie PEM? Czy będzie przetarg na 450 MHz?

Rpkom.pl: Kto wymyślił, żeby pasmo 450 MHz przeznaczyć na potrzeby firm energetycznych i dlaczego trzeba było tę poprawkę do Prawa telekomunikacyjnego wnosić w takim trybie?

Marek Zagórski: - To efekt raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa po ubiegłorocznych nawałnicach. Ministerstwo Energii, które chce mieć system łączności na potrzeby energetyki ponieważ dotychczasowe rozwiązania okazały się niesprawne. To kwestie związane z bezpieczeństwem.

Ale skąd ten tryb?
- Chodzi o czas. Przygotowaliśmy wprawdzie kolejną nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która dotyczy częstotliwości, ale prace nad nią zajmą zapewne około pół roku.

A nad nowelizacją, którą przyjął Sejm?
- Mam nadzieję, że zostanie przyjęta szybko. To ważna i potrzebna zmiana. Chroni konsumentów przed nieuczciwymi praktykami związanymi na przykład z SMS-ami premium.

Z jednej strony rząd odbiera prezesowi UKE możliwość rozdysponowania częstotliwości 450 MHz, z drugiej powstaje ustawa, która ma mu dać większą władzę nad pasmem i sposobem jego przydziału. Trzeba było iść na ustępstwo? To jakaś forma negocjacji?

- Prezes UKE ma świadomość tego procesu. Względy bezpieczeństwa energetycznego przesądziły. W  żadnym wypadku nie jest to element ujmowania kompetencji prezesowi UKE .

Jednocześnie w UKE trwają konsultacje przetargu na to pasmo.
- Jeśli ustawa zostanie przyjęta – zamknie ten temat.

Ktoś wyliczył, że minęło 80 dni odkąd resort cyfryzacji nie ma ministra. Jakie będą jego losy pana zdaniem?
- Decyzja należy do prezesa rady ministrów. To, gdzie będzie przypisany dział informatyzacji leży właśnie w rękach pana premiera. Myślę, że podejmując decyzję o utrzymaniu resortu dał jasny sygnał, jak to ma wyglądać. Ja osobiście nie przewiduję takiego planu, w którym Ministerstwo Cyfryzacji miałoby być zlikwidowane. Ale najważniejsze, by dla rządu cyfryzacja była rzeczywistym priorytetem. Fakt, że pan premier przygląda się ministerstwu – jak ktoś wyliczył – 80 dni wskazuje na to, że ten obszar, bardzo przekrojowy, przenikający przez wszystkie działy funkcjonowania państwa, jest i będzie istotny.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  COI , częstotliwości , informatyzacja , Marek Zagórski , ministerstwo cyfryzacji , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common