Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Konsorcjum Nokii podpisało z PKP PLK umowę na budowę GSM-R

Marta Rzeźnicka 29-03-2018, ostatnia aktualizacja 29-03-2018 11:28

Potwierdziły się informacje "Rzeczpospolitej", zgodnie z którymi w drugiej połowie marca miało nastąpić podpisanie wartej około 2,8 mld zł (z VAT) umowy na budowę systemu dla kolei GSM-R. Dziś konsorcjum Nokii podpisało kontrakt z PKP PLK.

Jak informuje Nokia, to jej największy w historii kontrakt GSM-Railway. Pięcioletnia umowa "pod klucz" obejmuje wdrożenie GSM-R i bazowej sieci IP / MPLS oraz sieci optycznej DWDM, wraz z ogólnokrajową infrastrukturą kolejową. System ma objąć zasięgiem 14 tys. linii kolejowych do 2023 roku.

W skład konsorcjum wchodzą oprócz Noki polskie firmy: informatyczne Wasko, oraz budowlane Pozbud i Herkules.

Zgodnie z komunikatami trzech podwykonawców na wehikuł Wasko SPC-1 przypadnie 501,5 mln zł netto (617 mln zł brutto), na spółkę zależną Pozbudu SPC-2 720,5 mln zł netto (886,3 mln zł brutto), a na SPC-3 z grupy Herkulesa: 279 mln zł netto (brutto 343 mln zł).

"Wdrożenie nowej sieci umożliwi spółce kolejowej PLK spełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ERTMS (European Rail Traffic Management System), europejskiego standardu sygnalizacji kolejowej. Projekt jest w większości finansowany przez Unię Europejską, a pozostała cześć jest pokrywana z funduszy państwowych" - czytamy w komunikacie Nokii.

Nokia zapewni instalację, uruchomienie, integrację, opiekę pierwszego kontaktu i utrzymanie 13,8 tys. km sieci GSM-R, a także ponad 11 000 km infrastruktury sieci światłowodowej.

Herkules, Pozbud i Wasko będą odpowiedzialne za roboty budowlane, w tym prace budowlane pod sieć światłowodową.

GSM-R jest obowiązkową częścią systemu ERTMS, który jest wdrażany w całej Europie, aby pomóc operatorom kolejowym, takim jak PKP PLK, w bezproblemowym zarządzaniu i kontrolowaniu pociągów w połączeniu z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem (ETCS).

Konsorcjum Nokii walczyło o kontrakt z konsorcjum austriackiego Kapscha.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  gsm-r , Kapsch , nokia , PKP PLK , Wasko

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common