Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Prognozy

Audytel: rynek komunikacji elektronicznej kilka lat w trendzie bocznym

Urszula Zielińska 29-03-2018, ostatnia aktualizacja 29-03-2018 07:16

Po roku przerwy doradcza firma ponownie zaprezentowała prognozy dla branży TMT (telekomunikacja, media technologie). Uważa, że operatorzy telekomunikacyjni nie mogą liczyć jako sektor na silne wzrosty przychodów. Do 2022 roku prognozuje stagnację w branży. Spodziewa się dalszej koncentracji na pakietyzacji usług, poszukiwaniu oszczędności oraz konsolidacji. Szansą dla telekomów jest modernizacja sieci dostępowej oraz silniejsze wejście w produkty informatyczne. Sektor IT według Audytela w tym roku po raz pierwszy przegoni sektor komunikacji elektronicznej pod względem przychodów.

O 0,5 proc. do 24,9 mld zł urośnie w tym roku wartość rynku operatorów sieci komórkowych w Polsce, a przychody całego rynku komunikacji elektronicznej powiększą się o 0,7 proc. do 45,96 mld zł z 45,66 mld zł w 2017 roku – szacuje firma doradcza Audytel.

Tym samym, według Grzegorza Bernatka, głównego analityka rynku TMT w Audytelu, rynek będzie w tzw. trendzie bocznym i pozostanie w nim w okresie prognozy, czyli do 2022 roku. Innymi słowy, branżę czeka kilkuletnia stagnacja. Niezmienne będą też trendy w niej widoczne w niej od kilku lat.

W 2018 roku eksperci spodziewają się dalszego spadku wartości segmentu telefonii stacjonarnej (szacuje się go na 4 mld zł, Audytel ma o niej krytyczne zdanie: uważa, że jest to twór sztucznie podtrzymywany przy życiu przez monopolistę), ale rosnąć mają przychody z usług przewodowego dostępu do Internetu (mogą być już wyższe niż pierwszego z rynków), transmisji danych i udostępniania infrastruktury oraz płatnej telewizji (głównie za sprawą popytu na serwisy udostępniające treści w modelu na żądanie).

Ta ostatnia usługa staje się głównym motorem utrzymania przychodów sieci stacjonarnych. W przypadku komórkowych są to mobilny internet oraz sprzęt dla klientów końcowych.

Jak zauważa Audytel, w związku z tym, że nasycenie poszczególnych segmentów rynku jest coraz większe, a ceny „tradycyjnych" usług spadają operatorzy w coraz większym stopniu koncentrują się na podnoszeniu efektywności. Walka o utrzymanie przychodów i marż będzie głównym celem telekomów w Polsce w nadchodzących latach - wynika z prezentacji Bernatka.

W jego ocenie, temu służą pakietyzacja usług (na uwagę zasługuje tempo, w jakim grupa Cyfrowy Polsat podnosi tzw. wskaźnik multiplikacji), próby współdzielenia infrastruktury i częstotliwości oraz fuzje i przejęcia.

- Konsolidacja jest nieunikniona. Dążymy do typowych rynków zachodnich, gdzie konkuruje 4-5 grup – powiedział Bernatek. Zgodzi się też z tezą, którą lansowaliśmy niedawno, że po nieudanej próbie mariażu telewizji kablowych UPC i Multimedia Polska, obie firmy będą nadal uczestnikami konsolidacyjnych procesów.

 

Ważnym obszarem działań telekomów jest budowa sieci dostępowej nowej generacji, spełniającej założenia wizji gigabitowego społeczeństwa informacyjnego korzystającego z coraz większej ilości danych w sieci.

W obrębie sieci przewodowych technologią, którą omawia Audytel w raporcie jest FTTH. Jeśli zaś chodzi o sieci mobilne - 5G.

Według doradczej firmy w końcu 2017 r. na około 7,3 mln abonentów przewodowego dostępu szerokopasmowego, w Polsce było 835 tys. abonentów łączy FTTH, co oznacza wzrost o 60 proc. rok do roku.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Audytel , Grzegorz Bernatek , operatorzy , płatna telewizja , prognozy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common