Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wpłynęły dwie oferty certyfikowanego narzędzia do pomiaru internetu

Urszula Zielińska 27-03-2018, ostatnia aktualizacja 27-03-2018 08:51

Dwie oferty wpłynęły do 15 marca br. w konkursie na aplikację do pomiaru prędkości przewodowego Internetu zorganizowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej – wynika z naszych informacji.

UKE przyznaje, że oferty są dwie, ale nie zdradza, kto je złożył. - Możemy potwierdzić, że wpłynęły dwie oferty. Są one rozpatrywane przez komisję konkursową. Po zakończeniu jej prac poinformujemy o wynikach konkursu – mówi Martin Stysiak, rzecznik UKE.

Jak ustaliliśmy, oferty złożyły firmy, do których należą znane już branży narzędzia, czyli serwisy Speedtest.pl i RFBenchmark.pl. Ookla, właściciel serwisu speedtest.net, poinformowała nas, że nie zamierza przygotowywać specjalnej wersji oprogramowania.

Swój start w konkursie potwierdza w korespondencji z nami spółka Notel Poland, właściciel RFBenchmark.pl. - Tak, uczestniczymy w konkursie na dostawcę aplikacji ogłoszonym przez UKE – mówi Szymon Nowak, prezes tej firmy.

Złożenie oferty potwierdza też Bernard Szymczak, jeden z właścicieli Speedtest.pl. Jak mówi, przy tej okazji firma przygotuje aplikację na komputery.

Jak pisaliśmy, UKE chce płacić za aplikację certyfikatem, uważając, że to dla dostawców forma promocji. Szymon Nowak zgadza się z tym podejściem. Uważa, że korzystnie wpłynie na wizerunek spółki i uwiarygodni jej produkty.

Urząd jest zdania, że aplikacja przyczyni się do zwiększenia ochrony użytkowników, zapewni im informacje o parametrach usług, z których korzystają, a operatorzy będą w większym stopniu konkurować jakością. Chodzi przede wszystkim o to, aby konsumenci mogli egzekwować od operatora jakość usługi, za którą płacą.

- Aby konsument mógł skutecznie egzekwować od operatora wskazane w umowie prędkości potrzebne jest certyfikowane narzędzie pomiarowe, którego w Polsce do tej pory nie ma – przyznaje Katarzyna Araczewska, radca prawny w Urzędzie Ochrony konkurencji i Konsumentów.

Operatorzy w reklamach pokazują najczęściej maksymalną prędkość łącza, najczęściej nieosiągalną dla użytkownika i to mimo tego, że mówimy o operatorach przewodowych, a nie komórkowych, na jakość usług których fizyka i warunki geograficzne wpływają w dużo większym stopniu. Podstawą do reklamacji jest jednak naruszenie nie tych promowanych prędkości, a zapisy znajdujące się w regulaminie usług danego operatora.

- Obowiązujące w Polsce unijne Rozporządzenie o otwartym internecie przewiduje m.in., że operator w umowie z abonentem powinien w przypadku internetu stacjonarnego określić prędkości łącza - maksymalną, minimalną, deklarowaną i tak zwaną „zwykle dostępną", która w praktyce pokazuje konsumentowi, czego powinien oczekiwać od dostawcy – mówi mecenas Araczewska.

Dla przykładu telewizje kablowa UPC deklaruje, że „zwykle dostępną" prędkość Internetu, który oferuje stanowi 80 proc. lub 70 proc. prędkości maksymalnej (odpowiednio do 100 Mb /s i powyżej 100 Mb/s).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  internet , jak zmierzyć prędkość internetu , RFBenchmark , speedtest , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common