Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Sejm przyjął nowelizację Prawa telekomunikacyjnego z poprawkami dotyczącymi częstotliwości 450 MHz

Urszula Zielińska 22-03-2018, ostatnia aktualizacja 22-03-2018 20:23

Sejm przyjął dziś po południu nowelizację Prawa telekomunikacyjnego przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, a silnie oprotestowywaną przez izby zrzeszające operatorów telekomunikacyjnych. Dotyczy ona kilku spraw, w tym przede wszystkim usług o podwyższonej opłacie, w tym SMS oraz zawierania umów przez telekomy z abonentami.

Ministerstwo zapewnia, że nowe przepisy mają pomóc ograniczyć nieuczciwe praktyki związane z usługami PR, a główny cel nowelizacji to kompleksowa ochrona konsumentów, ale i wyposażenie regulatora rynku telekomunikacyjnego w dodatkowe, skuteczne narzędzia.

Kładzie nacisk na to, że ustawa wprowadza możliwość całkowitej blokady usług premium rate. Dotychczas podpisując umowę z operatorem klient mógł skorzystać z trzech progów miesięcznej płatności (35, 100 i 200 zł), a nowela dodaje próg 0 zł. Jeśli nie wybierze niczego, progiem domyślnym będzie 35 zł, po którego przekroczeniu następuje automatyczna blokada połączeń (obecnie jest uruchamiana na żądanie).

Dodatkową ochronę ma zapewnić także rejestr usług PR prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Szef UKE będzie mógł decyzją nakazać przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu zablokowanie dostępu do numeru lub pobierania opłat za usługi, podmiotowi realizującemu dodatkowe świadczenie - zaprzestanie usługi, usługodawcy - usunięcie informacji promocyjnych lub reklamowych usługi.

Operatorzy najsilniej krytykowali przepisy pozwalające konsumentowi wybrać, w jakiej formie chcą otrzymać dokumenty towarzyszące podpisaniu umowy: cennik i regulamin oraz usunięcie możliwości zmiany umowy przez telefon.

Ustawodawca uważa jednak, że w ten sposób osoby wykluczone cyfrowo uzyskają dostęp do potrzebnych im pism. "Wyeliminowane zostaną przypadki, kiedy ktoś, kto nie korzysta z Internetu bądź nie posiada komputera, otrzyma regulamin i cennik np. na płycie CD lub na założone przez operatora konto abonenckie, do którego taka osoba nie będzie w stanie dotrzeć" - tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Głosowanie w Sejmie poprzedziło dziś posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Nowych Technologii i Innowacyjności, na którym odbyło się głosowanie nad poprawkami do nowelizacji zgłoszonymi w trakcie drugiego czytania.

Posłowie PO proponowali m.in. przywrócenie możliwości zmiany umowy drogą telefoniczną, ale strona rządowa poprawkę odrzuciła. Zarówno ta, jak i inne zgłoszone przez opozycję poprawki, zmierzające do ograniczenia formalności i produkcji ton dokumentów w formie papierowej, zostały odrzucone.

W trakcie dyskusji Antonii Mężydło (PO) wygłosił opinię, że dodatkowe obowiązki nakładane na operatorów wygenerują koszty, które sprawią, iż ceny usług telekomunikacyjnych wzrosną.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  prawo telekomunikacyjne , sejm , SMS Premium Rate

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common