Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w 2017 roku: zyski pod znakiem RLAH [nowe]

Urszula Zielińska 22-03-2018, ostatnia aktualizacja 22-03-2018 10:12

Opublikowane dziś o świcie wyniki Grupy Cyfrowy Polsat za ostatni kwartał ubiegłego roku, a tym samym za całym 2017 rok są zgodne z oczekiwaniami analityków giełdowych , jeśli nie liczyć wyniku netto, obciążonego w ostatniej chwili odpisami, których nikt się nie spodziewał (obniżyły wynik ostatecznie o 144 mln zł).

Przychody grupy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza przez ostatnie trzy miesiące 2017 roku wyniosły prawie 2,579 mld zł i były o 1,7 proc. wyższe niż rok temu. Z przedstawionych danych wynika, że dobrze radzi sobie biznes hurtowy obejmujący telewizję  i rozliczenia międzyoperatorskie, w tym z tytułu roamingu krajowego i międzynarodowego.

W samym IV kwartale kanały Polsatu zanotowały nieco niższy wzrost wpływów z reklamy niż cały rynek (5,1 proc. vs. 5,6 proc.). Grupie rosły także wpływy ze sprzedaży urządzeń elektronicznych. Nieznacznie – o 1 proc. – powiększyły się tez łączne wpływy z usług detalicznych sieci komórkowej i satelitarnej platformy.

Ogólnie śledzenie trendów w przychodach grupy utrudnia z jednej strony raportowanie segmentami, a z drugiej transakcje, które grupa przeprowadza co pewien czas. W ub.r. inwestowała w segmencie telewizyjnym, kupując kupiła udziały w stacjach tematycznych od ZPR, a sprzedała New Media Ventures (obsługuje programy lojalnościowe grupy).

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) za IV kw. ub.r. spadł grupie o 3,3 proc. rok do roku do 872,7 mln zł. Spadek jest niewielki, ponieważ grupa bardzo dba o koszty. W ubiegłym roku zredukowano 138 etatów (2,8 proc. wszystkich) i na koniec grudnia ich liczba wynosiła 4,81 tys.. Dzięki temu koszty wynagrodzeń nie zmieniły się.

Na czysto grupa zarobiła w opisywanym kwartale 157 mln zł, o 54 proc. mniej niż rok wcześniej. Zgodnie z zestawieniem prognoz biur maklerskich przygotowanych przez spółkę, analitycy spodziewali się zaś odpowiednio 2,558 mld zł, 871,5 mln zł i 268,6 mln zł.

Wynik EBITDA grupy obniżył się głównie za sprawą obowiązującej od 15 czerwca ub.r. zasady roam like at home (RLAH), przewidującej, że za usługi mobilne w roamingu w Unii Europejskiej użytkownik płaci tak jak w swoim rodzimym kraju. W IV kw. ub.r. RLAH obniżyła wynik grupy Cyfrowy Polsat o 36 mln zł.

Według wyliczeń grupy, ona sama straciła w ten sposób w drugim półroczu ub.r. 98 mln zł, a cztery sieci komórkowe w Polsce w sumie 420 mln zł. Zdaniem zarządu Cyfrowego Polsatu, wpływ regulacji będzie widoczny jeszcze co najmniej przez pierwszych sześć miesięcy tego roku. Tempo wzrostu kosztów z tytułu rozliczeń roamingu UE z operatorami zagranicznymi mogą wyhamować renegocjacje umów, które podjęła grupa.

Wraz z objęciem konsolidacją Grupy Midas (spółki Aero2, Sferia) wzrosły inwestycje Grupy Cyfrowy Polsat. W ubiegłym roku zamknęły się one sumą 739 mln zł, podczas gdy  w 2016 r. 590,4 mln zł. W tym roku inwestycje mają sięgnąć do 10 proc. przychodów, przy czym to założenie nie uwzględniające konsolidacji Netii, na zgodę na przejęcie której nadal czeka Cyfrowy Polsat.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , Plus , Polkomtel , RLAH , roaming

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common