Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa z MON

Urszula Zielińska 21-03-2018, ostatnia aktualizacja 21-03-2018 07:55

Rozporządzeniem z 16 marca br. premier Mateusz Morawiecki, które weszło w życie dzień później ustanowił stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak czytamy w dokumencie, funkcję tę będzie pełnić jeden z ministrów resortu obrony. "Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej" - napisano.

Czy już wiadomo, kto personalnie w resorcie będzie pełnić tę funkcję na razie nie wiemy. Zadaliśmy pytanie MON.

Do zadań pełnomocnika należy zapewnienie koordynacja działań oraz realizowanie polityki rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa, a w szczególności:

* analiza i ocena stanu cyberbezpieczeństwa na podstawie zagregowanych danych i wskaźników opracowanych przy udziale organów administracji rządowej oraz zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego działających w Ministerstwie Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowym Instytucie Badawczym;

* opracowywanie nowych rozwiązań i inicjowanie działań w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym;

* opiniowanie projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych mających wpływ na realizację zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa;

* prowadzenie i koordynowanie działań prowadzonych przez organy administracji rządowej mających na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i bezpiecznego korzystania z Internetu;

* inicjowanie krajowych ćwiczeń z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Pełnomocnik ma także współpracować z innymi państwami, organizacjami oraz instytucjami międzynarodowymi, podejmować działania mające na celu wspieranie badań naukowych i rozwój technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa – w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Ma też inicjatywę ustawodawczą. Jak bowiem wynika z rozporządzenia, za zgodą premiera i we współpracy z ministrem cyfryzacji, może przedstawiać rządowi do rozpatrzenia projekty dokumentów rządowych, w tym projekty aktów prawnych, dotyczące cyberbezpieczeństwa. Będzie też opiniować takie dokumenty.

Premier zobowiązał administrację rządową i jednostki im podległy lub nadzorowane do współdziałania i udzielania pomocy pełnomocnikowi.

Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Pełnomocnikowi MON. Także z części budżetu państwa, którą dysponuje resort pokrywane są wydatki pełnomocnika.

Przeczytaj więcej o:  cyberbezpieczeństwo , ministerstwo cyfryzacji , mon

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common