Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Rośnie globalna sprzedaż używanych telefonów

Marta Rzeźnicka 20-03-2018, ostatnia aktualizacja 20-03-2018 10:09

O 13 procent do 140 mln sztuk urosła w 2017 roku sprzedaż używanych smartfonów - wynika z danych zebranych przez firmę Counterpoint.

To oznacza, że rynek ten odpowiadał za około jedną dziesiątą rynku smartfonów w ogóle - uważają badacze. Udział aparatów z drugiej ręki w rynku rośnie także dlatego, że sprzedaż nowych aparatów rośnie dużo wolniej, a w IV kwartale 2017 r. po raz pierwszy spadła.

Dostępne dane wskazują, że konsumenci rzadziej decydują się na zakup nowego sprzętu. Coraz rzadziej w mediach i wśród producentów pada hasło „Innowacje" i w tym właśnie upatrywać można rosnącą popularność telefonów sprzed dwóch czy trzech sezonów. Istnieje bowiem niewielka różnica technologiczna, jakościowa, a nawet estetyczna nowości w porównaniu do modeli poprzednich.

Czołowi producenci smartfonów dbają o to, aby dywersyfikować swoje portfolio w najwyższej kategorii cenowej, co sprowadza się do tego, że wciąż można kupić flagowca z 2015 roku w oficjalnym sklepie.

Nie jest zaskoczeniem, że za trzy czwarte rynku smartfonów używanych odpowiada dwóch największych dostawców czyli Samsung i Apple. Firma z logo nadgryzionego jabłka postanowiła na swój sposób wesprzeć starszy iPhone'y promując korzystną cenowo wymianę baterii.

Skądinąd, akurat akumulatory w niektórych modelach nadzorowanej przez Tima Cooka firmy są, zdaniem użytkowników, najsłabsza ich stroną. Udało się więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony dbamy o biznes ( czyli klient płaci za „wadliwą" baterię), z drugiej pokazujemy troskę i dbamy o markę Apple i najwyższą jakość produktów.

Producenci, w fazie największego boom sprzedażowego, postanowili zrezygnować z wymienianych baterii. Teraz naprawa inteligentnego telefonu, szczególnie tego drogiego w zakupie, jest zdecydowanie łatwiejsza.

Wśród rynków mających największy potencjał nabywczy w dziale telefonów używanych są Indie, Azja południowo-wschodnia i Afryka.

Trudno jednoznacznie wskazać na ile dla kupujących używany telefon znaczenie ma świadoma dbałość o ekologię, ale w przypadku pewnej części konsumentów, ma to znaczenie. Przepisy nakładają na dystrybutorów obowiązek odzyskania części urządzeń. Robi to na przykład Orange Polska.

- wsp. ziu

Przeczytaj więcej o:  Counterpoint , smartfon , używane smartfony

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common