Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Plus podzielony. Sieć Grupy Cyfrowy Polsat dla PL 2014

Urszula Zielińska 19-03-2018, ostatnia aktualizacja 19-03-2018 14:13

Grupa Cyfrowy Polsat, kontrolowana przez Zygmunta Solorza porządkuje przejęte w ostatniej dekadzie sieci telekomunikacyjne, konsolidując infrastrukturę sieci komórkowych w jednej spółce zależnej PL 2014 – wynika z dokumentów opublikowanych przez Polkomtel, operatora sieci Plus.

W ubiegłym roku do PL 2014 trafiła część majątku Aero2, czyli dawnego giełdowego Midasa. Została wyceniona wtedy na 509 mln zł.

Natomiast majątek, który Polkomtel wnosi do PL 2014 został oszacowany na 1,69 mld zł (w sumie aktywa netto sieci komórkowej Plus zostały wycenione na 1 stycznia br. na 5,1 mld zł).

Z treści dokumentów dzielonych firm wynika, że PL 2014 ma zajmować się budową, utrzymaniem i dzierżawą infrastruktury, a kontrolny pakiet w niej będzie należeć do Cyfrowego Polsatu.

PL 2014 przejmie około 400 pracowników (378 pracowników sieci Plus, 23 z Aero2).

Z opublikowanego spisu wynika, że trafiają tu zasoby infrastrukturalne i urządzenia (w sumie prawie 91 tys. istniejących elementów różnego typu, ponad 7,7 tys. elementów w budowie), umowy dzierżawy nieruchomości i infrastruktury (ponad 4,7 tys. umów, w tym spora część to kontrakty z Orange Polska o dostęp do kanalizacji), najmu i wynajmu gruntu na potrzeby postawienia stacji bazowych (około 11 tys., w tym z innymi operatorami komórkowymi i Emitelem), umów dotyczących utrzymania sieci (ponad 7,3 tys. kontraktów), dostaw prądu, ale też m.in. pozwolenia radiowe i budowlane, w tym na zajęcie pasa drogi.

Jak napisano w planie podziału, Polkomtel ma nadal oferować usługi telekomunikacyjne klientom detalicznym i hurtowym.

Teoretycznie, konsolidacja sieci może pomóc w późniejszej sprzedaży, współdzieleniu, czy oddaniu w zarządzanie. Cyfrowy Polsat takich zamiarów jednak nie potwierdza.

- Uznaliśmy, że skupienie aktywów sieciowych w jednej spółce pozwoli nam bardziej efektywnie zarządzać zasobami sieciowymi. Z powodów historycznych nasze aktywa telekomunikacyjne rozproszone były w trzech spółkach (Polkomtel, Aero2, Sferia) i postanowiliśmy, że najwyższy czas uporządkować tę strukturę. Spółka jest w 100% w ramach GK Cyfrowy Polsat - mówi Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , infrastruktura , Pl 2014 , Plus , Polkomtel

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common