Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Orange i T-Mobile ograniczą współpracę w ramach Networks!

Urszula Zielińska 19-03-2018, ostatnia aktualizacja 19-03-2018 10:39

W ciągu dwóch tygodni Orange Polska i T-Mobile Polska, udziałowcy infrastrukturalnego joint venture Networks! mogą ogłosić ograniczenie współpracy - wynika z nieoficjalnych informacji.

Jak usłyszeliśmy od osób znających kulisy sprawy, telekomy przestaną współdzielić częstotliwości z zakresu 1800 i 900 MHz. To będzie najprawdopodobniej oznaczało także ograniczenie przepływów finansowych między nimi.

Gdy przygotowywaliśmy ten materiał w piątek trwały ostateczne ustalenia i podpisywanie dokumentów. - Jeśli można coś robić samemu, dlaczego robić to z kimś - powiedziała nam jedna z osób zbliżona do rozmów.

To może też oznaczać, że Orange, który korzystał z częstotliwości 1800 MHz należących do T-Mobile Polska jest bliski porozumienia z Polkomtelem w sprawie odkupienia od puli częstotliwości z tego zakresu. O tym, że telekomy wróciły do rozmów, które kilka lat temu zakończyły się zerwaniem umowy pisaliśmy niedawno. Żadna ze stron nie chce tego jednak komentować. Jeśli do transakcji dojdzie Orange dysponować będzie około 20 MHz pasma 1800 MHz, choć nieciągłych.

Wiadomo jednak też, że wszystkie telekomy szykują się do porządków w częstotliwościach usług mobilnego internetu LTE (a docelowo z myślą o 5G). Porządki są potrzebne, aby móc zastosować tzw. agregację i poprawiać jakość usług klientom mobilnego internetu, zużywającym coraz więcej danych.

Do tej pory operatorzy łączyli w ten sposób trzy nośne. W ubiegłym roku w ramach testów w Białymstoku Polkomtel informował o uzyskaniu blisko 500 Mb/s dzięki takiej agregacji.

Teraz telekomy zaczynają stosować agregację czterech nośnych, np. 800, 1800, 2100, 2600 MHz. Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange podał na Twitterze, że telekom uruchomił pierwsze maszty gdzie stosuje właśnie taką konfigurację. Zastosował też nową technologię 256 QAM. - Dzięki temu internet rozpędza się do 438 Mb/s – podał Jabczyński.

Agregację pasma utrudniają telekomom tak naprawdę dwie rzeczy. Z jednej jest to przeznaczenie niektórych częstotliwości (1800, 2100) na usługi głosowe. W tym roku będzie się to zmieniać, co mogą odczuć użytkownicy zarówno Orange Polska jak i T-Mobile Polska.

To, że pasmo 2100 będzie stopniowo przeznaczane na internet LTE zapowiedział prezes T-Mobile Polska Andreas Maierhofer podczas spotkania z dziennikarzami w Barcelonie. Orange Polska mówi teraz o zmianie wykorzystania pasma 1800 w ten sposób, choć zaznacza, że prowadzi testy, aby sprawdzić, czy klienci nie ucierpią.

Po drugie, agregację utrudnia telekomom (z wyjątkiem Play) poszatkowanie pasma na kawałki. Dlatego rozmowy o uporządkowaniu sytuacji toczą się od dłuższego czasu pod egidą Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  częstotliwości , networks , Orange , T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common