Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

NASK szuka dostawcy usług transmisji danych dla części OSE

Urszula Zielińska 19-03-2018, ostatnia aktualizacja 19-03-2018 09:23

Do 6 kwietnia w południe NASK Państwowy Instytut Badawczy czeka na oferty operatorów chcących dostarczyć transmisję danych dla części szkół, które mają docelowo zostać objęte Ogólnopolską Siecią Edukacyjną (OSE).

NASK PIB, który ma być odpowiedzialny za uruchomienie sieci, a następnie jej utrzymanie, a potem dostarczać internet i usługi cyberbezpieczeństwa ogłosił postępowanie, w wyniku którego OSE zapewnić ma łącza o odpowiedniej przepustowości 92 proc. szkół w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i podlaskim.

Inaczej mówiąc, postępowanie to obejmuje 4,7 tys. lokalizacji, czyli około jedną czwartą (19,5 tys.), które do 2020 r. mają zostać objęte OSE. W tym roku plan zakłada podłączenie siecią 1,5 tys. szkół, a w przyszłym zwiększenie tej liczby do 12 tys..

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego przez NASK PIB jest "świadczenie usługi szerokopasmowej transmisji danych pomiędzy budynkami, w których mieszczą się jednostki oświatowe, a punktem wymiany ruchu z siecią OSE" przez 60 miesięcy od uruchomienia usługi. Jak napisano też w ogłoszeniu, łącza szerokopasmowe zakończone będą w szkole stykiem Ethernet oraz będą spełniały gwarantowaną symetryczną (obustronną) przepływność co najmniej 100Mb/s każde - przy zachowaniu zdefiniowanych parametrów jakościowych.

Operator będzie miał 70 dni roboczych na realizację zamówienia - przewiduje zapytanie ofertowe.

Instytut będzie oceniać oferty na podstawie 5 parametrów, przy czym najistotniejsze są cykliczne opłaty - abonamenty za transmisję danych - oraz jednorazowa opłata instalacyjna. NASK określił w ogłoszeniu maksymalne średnie stawki za poszczególne parametry zamawianych usług, których nie należy przekraczać, jeśli chce się zdobyć kontrakt.

I tak średni miesięczny abonament za łącze 100 Mb/s nie może być wyższy niż 227 zł netto (waga kryterium 50 proc.), a średnia opłata instalacyjna nie powinna przekroczyć 1 300,81 zł (20 proc.) i musi być taka sama dla każdej lokalizacji. Nie określono natomiast maksymalnego abonamentu za podniesienie prędkości o każde 50Mb/s (waga tego kryterium to 20 proc.).

NASK i MC przypominają, że koszty uruchomienia OSE oszacowane zostały na prawie 500 mln zł. Źródłem finansowania ma być Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

Natomiast funkcjonowanie OSE, w tym zakup usług od operatorów telekomunikacyjnych w celu świadczenia szkołom bezpłatnego dostępu do internetu, to szacunkowo wydatek rzędu ponad 1,3 mld zł. Z budżetu państwa na ten cel będzie szło 164 mln zł rocznie przez 10 lat.

O wyposażenie szkół w nowe pomoce elektroniczne rząd ma zadbać przy pomocy programu „Aktywna Tablica”. Za około 280 mln zł szkoły podstawowe (publiczne i prywatne) zostaną wyposażone m.in. w interaktywne tablice, monitory dotykowe, projektory czy głośniki. Zgodnie z komunikatem NASK i MC do tej pory wsparcie finansowe otrzymało ponad 5,6 tys. szkół. W sumie do 2019 roku wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne będzie ponad 15,5 tys. szkół w Polsce i za granicą.

Przeczytaj więcej o:  nask , NASK SA , operatorzy , OSE , transmisja danych

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common