Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

UKE: podtrzymujemy ocenę strategii "5G dla Polski"

Urszula Zielińska 15-03-2018, ostatnia aktualizacja 15-03-2018 22:03

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało konsultacje dokumentu "Strategia 5G dla Polski". Wzięło w nich udział 38 podmiotów: od firm, przez organizacje społeczne i samorządowe, po osoby prywatne. To pokazuje, że sprawa budowy sieci komórkowych kolejnej generacji budzi żywe zainteresowanie.

15 (39 proc. wszystkich) poparło strategię bez zgłaszania uwag. Co ciekawe, mniej więcej połowa to podmioty z Łodzi, którą MC zarekomendowało na miasto pilotażu sieci 5G. To, że pilotaż odbędzie się w tym mieście potwierdziła niedawno Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Pozostali uczestnicy konsultacji zgłosili w sumie 270 uwag różnego typu i o różnym ciężarze, także redakcyjnym, w tym literówek (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poprawił "Mogilne usługi szerokopasmowe" na "mobilne").

Niektóre stanowiska już opisywaliśmy. M.in. to przesłane przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Sprawa była o tyle ciekawa, że urząd podlega MC, należał do grupy podmiotów, które miały wpływ na powstanie dokumentu. Tymczasem UKE mocno strategię skrytykował, określając ją mianem "opracowanie".Napisał też, że nie miał szansy zająć stanowiska w sprawach leżących w jego kompetencjach. Marcin Cichy, prezes UKE na branżowej konferencji zapowiedział za to powstanie dokumentu alternatywnego

Resort cyfryzacji z oceną strategii nie zgodził się. Odrzucił też większość uwag UKE. Jak czytamy w podsumowaniu konsultacji, zdaniem ministerstwa, przedstawiciele urzędu mogli wnieść wkład do strategii, ponieważ UKE jest członkiem Rady Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski. "Oznacza to, że na każdym etapie prac przygotowawczych prezes UKE oraz jego przedstawiciele mieli możliwość kształtowania na wielu płaszczyznach stanowiska poszczególnych zespołów, poprzez udział w pracach zespołów zadaniowych" - napisało ministerstwo w podsumowaniu.

Nie jest jednak wykluczone, że szef UKE będzie współpracować z p.o. ministra cyfryzacji Markiem Zagórskim. Strategia 5G dla Polski została przecież przygotowana i opublikowana jeszcze w okresie, gdy resortem kierowała Anna Streżyńska.

- Podtrzymujemy nasze zastrzeżenia dotyczące treści dokumentu pt. „Strategia 5G dla Polski", przede wszystkim w odniesieniu do zagadnień będących w kompetencjach Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - poinformował nas w odpowiedzi na pytania Martin Stysiak, rzecznik UKE.

Pytany dlaczego UKE nie przedstawiło swoich uwag MC przed publikacją projektu strategii odparł: - Jako partner w Porozumieniu na rzecz Strategii „5G dla Polski" od początku wyrażaliśmy chęć udziału w zespołach roboczych i w tworzeniu opracowania. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że Prezes UKE jest organem administracji centralnej, regulatorem rynku telekomunikacyjnego oraz jednym z głównych realizatorów działań wdrożeniowych 5G. Stąd przywiązujemy szczególną wagę do precyzji podejmowanych deklaracji wobec sektora przedsiębiorstw, jednostek administracji publicznej oraz pozostałych interesariuszy 5G. W naszej ocenie publikacja materiału mogła być poprzedzona uzgodnieniami jego finalnej treści ze wszystkimi sygnatariuszami Porozumienia, co pozwoliłoby uniknąć obecnych rozbieżności. Obszar tematyczny częstotliwości pozostający w kompetencjach Zespołu widma radiowego Porozumienia wymagał i nadal wymaga dyskusji oraz uzgodnień, przede wszystkim na szczeblu administracji rządowej. 270 uwag zgłoszonych przez 38 podmiotów dowodzi, że również w innych obszarach opracowania niezbędne są precyzyjne analizy.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  5G , ministerstwo cyfryzacji , strategia 5G dla Polski , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common