Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

KRD: spadają długi z tytułu niezapłaconych rachunków za telefon

Marta Rzeźnicka 15-03-2018, ostatnia aktualizacja 15-03-2018 12:08

Zaległości klientów operatorów komórkowych widniejące w bazie danych Krajowego Rejestru Długów to obecnie ponad 713 mln zł - poinformował dziś KRD.

W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to spadek o ponad 100 mln zł (z 821 mln zł), ale jaka jest tendencja nie można z tych danych jednoznacznie odczytać ponieważ w Polsce jest więcej podobnych baz.

Jak podaje KRD, rekordzista wpisany do prowadzonej przezeń bazy ma do oddania 206 tys. zł, a najczęstszym powodem wpadnięcia w spiralę zadłużenia jest chęć posiadania smartfonu lub innego urządzenia. Ktoś podpisuje umowę zobowiązując się, że będzie regularnie doładowywać telefon, ale tego nie robi, ani też nie spłaca rat za urządzenie.

W rejestrze widnieją długi z tytułu abonamentu, doładowań, rat za sprzęt i kar za niewywiązywanie się z umowy. Najwięcej zobowiązań mają klienci taryf typu MIX - wynika z zestawienia KRD. Jak bowiem podaje ta firma, do windykacji trafiają najczęściej zobowiązania za niezapłacone doładowania: klienci decydują się na telefon na kartę z comiesięcznym uzupełnieniem konta w kwocie 30-50 zł.

Na początku marca br. w KRD widniały dane 275 ty. dłużników operatorów, którzy mieli 414 tys. niezapłaconych w terminie zobowiązań. Liczba dłużników od 2015 roku spada, ale średni dług lekko rośnie. W publikowanym zestawieniu to 2,6 tys. zł na osobę (2,3 tys. rok temu).

Najwięcej zaległości jest w małych miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców i na wsiach – łącznie niemal 161 mln zł. Mieszka tam prawie jedna czwarta wszystkich dłużników. Najbardziej zadłużony mieszkaniec wsi ma do oddania 78 tys. zł.

Pod względem wieku najliczniejszą grupę dłużników stanowią osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Najbardziej rzetelni są klienci powyżej 65 lat, których zadłużenie to zaledwie 7 proc. wszystkich zaległości notowanych w KRD.

Przeczytaj więcej o:  długi klientów operatorów , krd , sieci komórkowe

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common