Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

W 2017 roku CERT Orange Polska mógł działać rzadziej

Marta Rzeźnicka 14-03-2018, ostatnia aktualizacja 14-03-2018 13:28

CERT Orange Polska, zespół odpowiedzialny za reagowanie na zagrożenia w internecie, opublikował raport o cyberzagrożeniach odnotowanych w sieci telekomu w 2017 roku.

Wyliczono, że cyberprzestępcy próbują atakować internautów średnio kilkanaście razy na godzinę. W 2017 r. ponad połowę wszystkich zagrożeń (wzrost o 8 pkt. proc. rok do roku), które CERT Orange Polska poddał analizie stanowił te należące do kategorii „rozpowszechnianie obraźliwych i nielegalnych treści”. Do tej grupy należy spam i  spamu phishingowy (e-mail  lub SMS ze złośliwym oprogramowaniem).

20 proc. zagrożeń stanowią ataki DDoS / DoS, które jeśli są skuteczne – odcinają dostęp do aplikacji czy strony WWW użytkownikom, zmuszając serwery do nadmiernej pracy. Autorzy raportu zwracają uwagę, że zmniejsza się liczba długich i spektakularnych ataków, ponieważ bardziej opłacalna jest seria ataków krótkich, dostarczających informacji o odporności systemu i umiejętnościach jego obrony.

Ataki najczęściej dotyczą urządzeń stacjonarnych, ale silnie przybywa cybernetycznych napaści na urządzenia mobilne.  Według raportu, w ubiegłym roku stanowiły one już 25 proc. wszystkich odnotowanych zagrożeń (7 proc. w 2016 r.). Autorzy uważają, że to kwestia płatności internetowych realizowanych z poziomu mobilnych urządzeń. Aby przejąć nad nimi kontrolę pojawia się coraz więcej typów złośliwego oprogramowania.

Orange podaje też, że jego rozwiązanie - CyberTarcza – ochroniło w ub.r. ponad 320 tys. klientów. 119 tys. – przed oprogramowaniem wymuszającym zapłacenie okupu (ransomware).

W sumie systemy monitorujące sieć Orange zarejestrowały miesięcznie w ub.r. 10 mld zdarzeń, czyli o miliard więcej niż rok wcześniej. Analizie poddano około 148 tys. anomalii miesięcznie.

Natomiast faktycznych incydentów bezpieczeństwa zarejestrowano i obsłużono około tysiąc miesięcznie (czyli mniej niż w 2016 r., gdy było to 1400). Według Orange, to efekt ulepszania mechanizmów wykrywania zagrożeń oraz klasyfikowania incydentów (np. szybszego eliminowania fałszywych alertów), a także doskonalenia środków prewencyjnych, zapobiegających nadużyciom.

- Większość ataków unieszkodliwiamy zanim dotrą do naszych klientów. Jeśli nie otrzymują ostrzeżeń, że ich urządzenie zostało zainfekowane, to znaczy, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę. Jednak dla bezpieczeństwa niezmiernie ważna jest także świadomość samych internautów – mówi cytowany w komunikacie prezentującym raport Piotr Jaworski, dyrektor wykonawczy ds. sieci i technologii w Orange Polska.

- Cyberprzestępcy doskonalą metody zdobywania zaufania ofiar, a zdecydowanie najczęstszą drogą ataku jest zwykła wiadomość e-mail, odpowiednio sformułowana pod kątem odbiorcy. Zależy nam, aby nasz coroczny raport nie był jedynie zestawieniem danych i statystyk, ale także źródłem praktycznej wiedzy na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się w sieci – podkreśla Jaworski.

 

Przeczytaj więcej o:  CERT Orange Polska , cyberbezpieczeństwo , Orange Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common