Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Srini Gopalan: Deutsche Telekom chce kupować w Polsce

Urszula Zielińska 13-03-2018, ostatnia aktualizacja 13-03-2018 18:09

Na przełomie lutego i marca przy okazji targów Mobile World Congress 2018 w Barcelonie mieliśmy okazję porozmawiać krótko ze Srinim Gopalanem, członkiem zarządu Deutsche Telekom odpowiedzialnym za rynki Europy i przewodniczącym rady nadzorczej T-Mobile Polska.

Rozmawiamy w Barcelonie na targach branży, gdzie Grupa Deutsche Telekom pokazuje nowe rozwiązania związane także z sieciami 5G. Które z nich zobaczymy w Polsce?

Srini Gopalan: - Prezentujemy rozwiązania dla miast, zastosowania technologii dla Internetu rzeczy (NB-IoT), czy przykłady działania przemysłu 4.0. NB-IoT już zaczyna działać w Polsce.

Za sprawą sieci satelitarno-komórkowej, European Aviation Network, Claudia Nemat i Tim Hottghes, pana koledzy z zarządu rozmawiali też na żywo z Manuelem Neuerem lecącym samolotem. Jak szybko to rozwiązanie może stać się częścią oferty dla abonentów T-Mobile?
- Na razie jest to rozwiązanie, które przygotowaliśmy przede wszystkim z myślą o liniach lotniczych i to one będą je wykorzystywać w relacji z klientami.

Jak pan skomentuje transakcję przejęcia Netii ogłoszoną przez Cyfrowy Polsat. To prawda, że was ubiegł?
- Nasza polityka zakłada niekomentowanie transakcji fuzji i przejęć. W tym przypadku chciałbym zwrócić jednak zwrócić uwagę, że T-Mobile zapewnił sobie możliwość budowy oferty konwergentnej dzięki porozumieniu z Orange. To zaledwie nasz pierwszy krok w tym kierunku, a już uzyskujemy dostęp do 2,6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Moim zdaniem przy cenie, jaką Cyfrowy Polsat płaci za Netię to lepsze wyjście.

Wcześniej DT kupił GTS wchodząc w ten sposób na rynek usług stacjonarnych, także w Polsce. Uważa pan, że było warto?
- Zdecydowanie tak. Czysty operator komórkowy to dostawca usług dla firm, ale raczej małych i średnich. Dzięki tej transakcji weszliśmy na rynek największych przedsiębiorstw, rozbudowaliśmy kompetencje o centra zarządzania danymi, a w ubiegłym roku – ICT.

Czy po ubiegłorocznych zmianach w zarządzie należy się spodziewać zmian w tym roku?
- Wierzymy, że mamy już trzon zespołu na miejscu.

W ubiegłym roku słychać było nawet, że polski T-Mobile jest na sprzedaż. Więcej światła na te plotki rzuciły doniesienia, że Orange i T-Mobile rozmawiały o fuzji. Ale może zamiar sprzedaży polskiego biznesu jest aktualny?
- Jesteśmy kupującymi, nie sprzedającymi. Chcemy pozostać w Polsce ważnym graczem.

Czy jest coś, co jeszcze by pan zmienił w firmie w Polsce?

- Moim zdaniem w ubiegłym roku T-Mobile Polska zrobił bardzo duży postęp. Wielkim osiągnięciem jest zajęcie pozycji lidera na rynku przenoszeniu numerów. Ogólnie uważam, że głównym wyzwaniem polskiego rynku jest, aby konsumenci poczuli potrzebę uzyskania lepszych doświadczeń w użytkowaniu usług komórkowych.

Mówi pan w ten sposób, że czas na koniec cenowej wojny?
- Tak bym tego nie sformułował. Mówimy tylko, że koncentrujemy się na doświadczeniu użytkowników.

Dziękujemy za rozmowę.

Przeczytaj więcej o:  deutsche telekom , Srini Gopalan , T-Mobile Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common