Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Blokada fuzji UPC i Multimediów nie zatrzyma konsolidacji sektora

Urszula Zielińska 13-03-2018, ostatnia aktualizacja 13-03-2018 17:45

Konieczność współpracy operatorów stacjonarnych i mobilnych przy budowie sieci 5G będzie napędzać rynek fuzji i przejęć w sektorze, czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozwoli UPC kupić Multimedia, czy też nie - uważają eksperci. Kupującym zamierza być T-Mobile Polska - deklaruje Srini Gopalan, członek zarządu Deutsche Telekom i przewodniczący rady nadzorczej polskiego telekomu. Jerzy Straszewski, szef PIKE sądzi, że Cyfrowy Polsat nie poprzestanie na przejęciu Netii.

„Nie tracimy nadziei, że planowana transakcja z UPC Polska dojdzie do skutku, jednak musimy się liczyć z każdą ewentualnością. W związku z tym od początku 2018 r. koncentrujemy się na przygotowaniu strategii rozwoju naszego biznesu w kilku scenariuszach, również takim, który przewiduje odmowę zgody na koncentrację z UPC Polska” – napisał Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska, w raporcie finansowym opublikowanym w weekend.

Multimedia i UPC czekają na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od 1,5 roku. Jeśli zablokuje on transakcję, nie będzie to koniec prób konsolidacji sektora – uważają nasi rozmówcy.

Dwie drogi Liberty

– Jeśli UOKiK nie zgodzi się na przejęcie Multimediów przez UPC, ta pierwsza firma będzie ponownie na sprzedaż, a UPC mogłoby poszukać większego partnera wśród operatorów komórkowych – uważa Paweł Puchalski, szef analityków w Domu Maklerskim BZ WBK.
Opinia analityka pasuje jak ulał do słów Mike’a Friesa, prezesa Liberty Global, amerykańskiej grupy, do której należy UPC. – Europa zmierza ku budowie krajowych czempionów: dwóch lub trzech na każdym z rynków. Będziemy takim czempionem lub pomożemy w jego stworzeniu – powiedział Fries na konferencji Deutsche Banku na początku marca. – To będzie ciekawe 12 miesięcy w Europie: nadchodzi konwergencja – mówił.

UPC w Polsce jest największą kablową telewizją i drugim po Orange Polska dostawcą przewodowego internetu, ale do czempiona firmie brakuje sporo. Samo przejęcie Multimediów nie wystarczyłoby do awansu na pierwsze miejsce, którego przed Cyfrowym Polsatem broni dziś Orange.

DT: my kupujemy
Szybszą drogą do zajęcia pozycji numer jeden jest mariaż z siecią komórkową. Tym bardziej że – jak wynika ze słów Friesa – Liberty nie mówi „nie” ani przejęciom, ani sprzedaży firm z portfela, które budowało latami. Grupa Deutsche Telekom dopiero co kupiła od Liberty austriackie UPC i nie ustają spekulacje, czy podobnie nie stanie się w Polsce, choć rok temu mówiło się raczej o wyjściu Niemców z naszego kraju.

Srini Gopalan, członek zarządu DT i przewodniczący rady nadzorczej T-Mobile Polska, mówi w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”: – Jesteśmy kupującymi, nie sprzedającymi. Chcemy pozostać w Polsce ważnym graczem.

Czy T-Mobile chciał kupić Netię, której przejęcie ogłosił Cyfrowy Polsat? – W tym przypadku chciałbym zwrócić uwagę, że T-Mobile zapewnił sobie możliwość budowy oferty konwergentnej dzięki porozumieniu z Orange. To zaledwie nasz pierwszy krok w tym kierunku, a już uzyskujemy dostęp do 2,6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Moim zdaniem przy cenie, jaką Cyfrowy Polsat płaci za Netię, to lepsze wyjście – mówi Gopalan.(pełną wersję krótkiej rozmowy publikujemy tutaj).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Cyfrowy Polsat , multimedia polska , NETIA , Orange , T-Mobile Polska , UPC Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common