Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

Ruszyły konsultacje regulacji obejmujących kablówki

Urszula Zielińska 12-03-2018, ostatnia aktualizacja 12-03-2018 07:30

Sześciu operatorów, w tym cztery telewizje kablowe: UPC, Vectrę, Multimedia Polska, Ineę i Toyę, chce objąć Urząd Komunikacji Elektronicznej regulacjami określającymi zasady dostępu do ich infrastruktury. Czy to poruszy rynek szerokopasmowego przewodowego dostępu do internetu, w którym wymienione firmy mają ponad 70 proc. udziału, a który przestał rosnąć kilka lat temu? W 2017 roku w gronie dużych przedsiębiorców najmocniej statystyki abonentów internetu powiększyły UPC i Vectra.

- Chcemy was zachęcić do zmiany modelu biznesowego świadczenia usług, wykorzystania przepisów i zaplecza regulacyjnego obowiązków nakładanych do tej pory na Orange Polska. Chcemy promować dobre praktyki współpracy, wspólnych inwestycji, myślenia o tym, jak współkorzystać z infrastruktury – mówił do szefów telewizji kablowych Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w październiku ubiegłego roku.

W ten sposób zapowiadał decyzje regulacyjnej, które po raz pierwszy dotyczyć będą nie tylko dawnej Telekomunikacji Polskiej, ale też innych właścicieli infrastruktury potrzebnej do świadczenia szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Operatorzy wyrazili wówczas jeśli nie zdziwienie to konsternację, ale jak wynika z dostępnych teraz dokumentów, wiedzę – przynajmniej ogólną - o planach regulatora posiadali już wcześniej. W sierpniu i wrześniu odbyły się w UKE tzw. warsztaty, po których część izb i operatorów przedstawiła swoje stanowiska.

Teraz zapowiedzi Cichego nabierają konkretnych wymiarów. UKE przedstawił projekty decyzji i rozpoczął tym samym oficjalne konsultacje z rynkiem, które – według regulatora – pomóc w ukształtowaniu uniwersalnego modelu regulacji. Konsultacje potrwają do około 8 kwietnia (na zajęcie stanowiska jest 30 dni).

Jak tłumaczy UKE, z jednej strony w ten sposób realizowana jest strategia urzędu na lata 2017-2020, z drugiej przepisy prawa, w tym założenia dyrektywy o redukcji kosztów oraz ustawy o wspieraniu rozwoju usługi i sieci telekomunikacyjnych. W praktyce chodzi o to by operatorzy w jak największym stopniu korzystali z istniejących instalacji, z drugiej – o rozwój konkurencji.

Opublikowane przez urząd projekty decyzji dotyczą sześciu podmiotów: oprócz Orange, także Netii, UPC Polska, Vectry, Multimediów Polska, Inei i Toyi. Po pierwsze stanowią zbiór dokumentacji i cen, czyli zasad na jakich operatorzy posiadający kanalizację teletechniczną, czyli popularne studzienki i kanały od nich odchodzące, mają udostępniać tę infrastrukturę konkurencji.

Wymienione firmy to liderzy rynku szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce. Według zebranych przez nas danych, pierwsza szóstka w końcu 2017 roku obsługiwała prawie 5,1 mln abonentów szerokopasmowego dostępu w technologiach przewodowych. To około 72 proc. tego rynku, jeśli wziąć pod uwagę szacunki Netii (ocenia rynek na 7 mln abonentów; dane Orange Polska obejmują również aktywacje LTE dla domu, dlatego ich tutaj nie bierzemy pod uwagę; najnowsze dane UKE dotyczą 2016 r. i mówią o 7,1 mln).

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  operatorzy , regulacje i prawo , telewizje kablowe , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common