Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Multimedia Polska zaczęły przygotowania do refinansowania. Mają plan B

Urszula Zielińska 08-03-2018, ostatnia aktualizacja 08-03-2018 08:00

Multimedia Polska, które w piątek opublikują sprawozdanie roczne, poinformowały, że przygotowują się do refinansowania zadłużenia. Wybrały instytucje, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procedury i rozmowy z zainteresowanymi bankami.

Formalnie w miniony wtorek zarząd kablowej telewizji przekazał mandat w tej sprawie dwóm podmiotom z grupy Credit Agricole: Credit Agricole CIB oraz Credit Agricole Bank Polska.

Refinansowanie objąć ma m.in. wcześniejszy wykup obligacji o pierwotnym nominale 1,04 mld zł wyemitowanych przez kablówkę w 2013 roku, których ostateczny termin wykupu mija w maju 2020 roku. Do tego czasu operator spłaca dług w czterech corocznych ratach. Pierwszą – 250 mln zł – firma uiściła w ub.r.. Termin spłaty kolejnej raty przypada 10 maja.

Spytaliśmy Andrzeja Rogowskiego, prezesa Multimediów, jak dużą część długu ma objąć refinansowanie i czy w jego ramach kablówka chciałaby uzyskać tylko odsunięcie w czasie spłaty, czy też pozyskać więcej pieniędzy.

– Spółka rozważa ewentualne refinansowanie, ale na tym etapie jest to tajemnica przedsiębiorstwa i nie udzielamy żadnych informacji – odpowiedział nam szef Multimediów.

Dodał tylko, że zmiana terminu wykupu może nastąpić, ale wymaga to zamknięcia tematu ewentualnego refinansowania. Inicjatywa Multimediów wskazuje, że kablówka bierze pod uwagę scenariusz, w którym to ona spłaca dług, a nie inwestor zamierzający ją przejąć, czyli UPC Polska (Grupa Liberty Global).

UPC od ponad roku czeka na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy może przejąć Multimedia. Wartość transakcji pierwotnie miała opiewać na około 3 mld zł (udziały i dług).

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że data zakończenia postępowania nie jest znana i trwa wymiana korespondencji między urzędem i UPC.

– Niestety, nadal nie mamy decyzji UOKiK, co stawia możliwość zawarcia tej transakcji pod znakiem zapytania – mówi Andrzej Rogowski. Zapewnia, że zarówno kierowana przez niego spółka jak i jej akcjonariusze mają alternatywną strategię działania na wypadek, gdyby transakcja nie doszła do skutku. Co to za strategia szef firmy nie komentuje, tłumacząc, że procedura transakcyjna jest w toku.

Inicjatywa Multimediów wskazuje, że kablówka bierze pod uwagę scenariusz, w którym to ona spłaca dług, a nie inwestor zamierzający ją przejąć, czyli UPC Polska (Grupa Liberty Global). UPC od ponad roku czeka na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy może przejąć Multimedia. Wartość transakcji pierwotnie miała opiewać na około 3 mld zł (udziały i dług).

W końcu września ub.r. zadłużenie Multimedia Polska wynosiło około 1,2 mld zł, a firma miała 104 mln zł gotówki. W ciągu trzech kwartałów ub.r. przychody kablówki wyniosły 510,2 mln zł, o 2 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 r., skorygowana EBITDA niecałe 253 mln zł (też spadek o 2 proc.), a zysk netto skurczył się do 8,9 mln zł z 25,7 mln zł rok wcześniej.

Przeczytaj więcej o:  Credit Agricole , multimedia polska , uokik , UPC Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common