Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Dyskusje o 5G w Warszawie: jaki wkład państwa

ziu 06-03-2018, ostatnia aktualizacja 06-03-2018 20:32

Potencjalne problemy przy budowie sieci mobilnych kolejnej generacji - 5G - i sposoby na ich rozwiązanie były przedmiotem dyskusji podczas trwającego w Warszawie Forum Gospodarczego Time, po raz pierwszy zorganizowanego nie tylko przez polskie izby operatorów (Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji i Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji) ale też przez niemiecki odpowiednik tej drugiej - ZVEI.

Organizatorzy i uczestnicy zgadzali się, że przygotowania do wdrożenia sieci 5G wymagają paneuropejskiej skali i nie mogą być prowadzone jedynie na szczeblu lokalnym, poszczególnych państw członkowskich.

Pierwszego dnia Forum na wagę Jednolitego Rynku Cyfrowego w UE wskazała minister przedsiębiorczości i technologii - Jadwiga Emilewicz. - Polski rząd uważa, że poprzez jednolity silny rynek cyfrowy Europa jest w stanie znieść bariery rozwoju. Jeśli w Europie będziemy cyfrowo podzieleni czeka nas nieuchronna klęska. Gospodarka XXI wieku będzie gospodarką cyfrową, gdzie granice mają coraz mniejsze znaczenie - mówiła Emilewicz.

W jej wystąpieniu znalazło się stwierdzenie, że pilotaż sieci 5G odbędzie się w Łodzi. To oznaczać może, że rząd popiera rekomendację Ministerstwa Cyfryzacji z projektu strategii 5G dla Polski, opublikowanej jeszcze za Anny Streżyńskiej.

Sama Streżyńska wyjaśniała we wtorek obserwującym ją na Twitterze, że rekomendacja Łodzi była zasługą miasta, które zgłosiło się na etapie przygotowywania strategii z konkretnym planem.

Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wykorzystał forum aby wypowiedzieć się po raz pierwszy głośno i oficjalnie za liberalizacją norm emisji pola elektromagnetycznego masztów operatorów komórkowych (PEM) i przeznaczeniem części środków publicznych na budowę 5G. - Czas aby mówić o pewnych rzeczach wprost. To PEM. Nie da się tego załatwić na tej sali. Potrzebny jest rząd, współpraca z ministerstwem środowiska – powiedział dziś Marcin Cichy.

Mówiąc o wykorzystaniu środków publicznych na 5G nie podał kwot i nie odniósł się do zaawansowania rozmów na ten temat w rządzie.

UKE jako jeden z podmiotów biorących udział w konsultacjach strategii 5G dla Polski skrytykował ją. Teraz proponuje przygotowanie nowego dokumentu. - Musimy zająć się przygotowaniem materiału, który będzie dokumentem rządowym, będzie miał szansę zyskać akceptację premiera – mówił Cichy.

Zasugerował też, powstanie spec-ustawy, obejmującej wszystkie problematyczne kwestie, mogące uniemożliwić inwestycje w sieci kolejnej generacji.

Chaesub Lee, dyrektor w International Telecommunication Union, uczestniczący w forum ocenił, że najważniejszymi barierami dla powstanie sieci 5G w UE są pieniądze i zasięg sieci światłowodowych.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Forum Gospodarcze Time , PEM , sieci 5G , UKE , Zvei

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common