Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Jaka przyszłość bankowych projektów operatorów

Urszula Zielińska 03-03-2018, ostatnia aktualizacja 03-03-2018 13:12

Rada nadzorcza mBanku wyraziła zgodę na rozwiązanie umów dotyczących projektu bankowości mobilnej Orange Finanse. W ten sposób zarząd instytucji zapewnił sobie możliwość podjęcia decyzji bez dodatkowych konsultacji. Orange Polska zapewnia, że wierzy w perspektywy projektu. Jednak ekspansja globalnych graczy OTT na rynku płatności mobilnych sprawia, że projektom operatorów telekomunikacyjnych będzie coraz trudniej wieść prym na polu innowacyjności.

Rada nadzorcza mBanku wśród kilkudziesięciu uchwał podjęła w ubiegłym roku i taką: „Wyrażenie zgody na rozwiązanie Umowy o Współpracy i Umowy Inwestycyjnej z Orange Polska”. Czy to przymiarki do rozstania współtwórców projektu Orange Finanse?

Orange Finanse, wspólny projekt bankowości mobilnej prekursora internetowego dostępu do finansowych usług w Polsce  i największego w kraju pod względem przychodów i liczby klientów operatora ruszył prawie 3,5 roku temu. Umowa przewidywała kooperację do 2023 roku lub nawet 2025 roku.

O starcie projektu pisaliśmy tutaj.

Bankowy licencjonowany biznes w Polsce należący do grupy Commerzbank zyskał nową dodatkową platformę komunikacyjną, a Orange źródło przychodów w postaci prowizji od sprzedaży usług.

Cezary Stypułkowski, prezes mBanku, która to instytucja zainwestowała w projekt 15 mln zł, mówił wówczas, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, po 3 latach z usług pod nowym brandem powinno korzystać około 1 mln osób, a dodatkowe przychody instytucji z tego tytułu szacował na kilkaset milionów złotych.  - Poruszamy się po oceanie, którego nikt jeszcze nie przebył – zaznaczał szef mBanku.

Bruno Duthoit, ówczesny prezes Orange Polska, który firmował premierę, ale podkreślał, że pomysł zrodził się za prezesury Macieja Wituckiego był ostrożny w szacunkach: uważał, że projekt może zapewniać grupie po trzech latach 1-2 proc. przychodów.

W pierwszym roku działania napędzany świeżością przekazu i nową kampanią Orange Finanse zdobył 150 tys. klientów. W ubiegłym roku – 84 tysiące i w końcu grudnia z oferty korzystało 361 tys. klientów.

Choć apetyty na pewno było większe, partnerzy deklarują, że współpracy nie kończą. - Decyzja o rozwiązaniu umowy o współpracy z firmą Orange w zakresie projektu Orange Finanse nie została podjęta. Uchwała rady nadzorczej nie jest wiążąca, daje jedynie zarządowi możliwość elastycznego podejmowania decyzji o dalszej współpracy z partnerem bez konieczności przyszłych konsultacji z radą – przekazał nam stanowisku mBanku Piotr Rutkowski z biura prasowego instytucji.

Wygląda więc na to, że bank zapewnił sobie możliwość szybkiej decyzji. Dlaczego akurat teraz, na kilka lat przed końcem umowy z Orange – nie wiemy.

Spytaliśmy telekom, czy przygotowuje się na scenariusz, w którym instytucja rezygnuje z kooperacji wcześniej, w tym, czy na przykład szuka nowego partnera do projektu.  - Decyzja rady nadzorczej mBank nic nie zmienia w naszej obecnej współpracy z bankiem – zapewnia też Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

- Tworząc ponad trzy lata temu Orange Finanse, robiliśmy to z przekonaniem, że dla Orange Polska wejście na rynek finansowy jest dużą szansą. Dalej tak uważamy, a konwergencja jest dla nas jednym z biznesowych priorytetów. Naszym celem jest i będzie dostarczenie klientom nowoczesnych rozwiązań finansowych, uwzględniających najnowsze technologie i możliwości prawne związane z rozwojem usług płatniczych. Na bieżąco wprowadzamy nowoczesne rozwiązania np. płatności telefonem AndroidPay (Google zastępuje aplikację nową – GooglePay – red.), które są  bardzo dobrze odbierane przez klientów – mówi Jabczyński.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Alior Bank , mbank , Orange , Orange Finanse , T-Mobile Usługi Bankowe

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common