Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Światłowody wg. FTTH Council: w Polsce szybko rośnie zasięg

Urszula Zielińska 15-02-2018, ostatnia aktualizacja 15-02-2018 12:51

3,9 proc. gospodarstw domowych w Polsce, czyli około 0,5 mln abonentów, korzystało we wrześniu 2017 r. z łączy światłowodowych w modelu FTTH (do domu) lub FTTB (do budynku) – wynika z opublikowanego dziś dorocznego zestawienia FTTH Council Europe, czyli organizacji promującej technologię światłowodową.

Oznacza to poprawę w rankingu i wzrost tego odsetka na przestrzeni dwóch lat (badanie objęło Polskę w lutym 2016 r.) o prawie 400 proc., ale nadal nasz wynik jest dużo słabszy niż średnia dla 28 państw Unii Europejskiej.

Co ciekawe za Polską plasują się takie kraje jak Niemcy, Włochy, Austria, czy Czechy, choć w przypadku Włoch oznacza to nominalną wyższą liczbę abonentów światłowodu ze względu na rozmiary kraju.

Tym razem rynek polski znalazł się też wśród 18 państw (czyli wśród 12 państw dla Unii Europejskiej), których zasięg światłowodu jest wyższy niż 2 mln gospodarstw domowych.

Widać, że w ubiegłym roku rośliśmy pod tym względem dużo szybciej niż inne kraje (liczba domów z dostępem do technologii urosła o 46 proc., podczas gdy np. w Niemczech czy Włoszech o 13 proc.).

Zdaniem autorów raportu, to dowód na to, że zainteresowanie technologią jest coraz większe. Z przedstawionych danych wynika też, że grupą podmiotów, które mocno na nią postawiły są firmy prywatne, głównie tzw. operatorzy alternatywni, ale również tzw. zasiedziali (byli operatorzy narodowi).

Tego typu przedsiębiorstwa budują więcej sieci niż podmioty państwowe, w tym świadczące usługi użyteczności publicznej. Inny trend wskazuje, że architektura FTTH dominuje obecnie nad FTTB (55 proc. do 45 proc.).

Eksperci zauważają też, że coraz częściej dwóch lub więcej operatorów dysponuje infrastrukturą w tym samym lokalu i walczy o tego samego abonenta (może być to efekt nie tylko rozbudowy sieci w tych samych miejscach, ale i współkorzystania z infrastruktury). Dominują pod tym względem Francja i Hiszpania.

Ogółem w Unii Europejskiej w badanym okresie szybkie łącze w technologii FTTH/FTTB obecne było zaledwie w 24,77 mln domów, a możliwość skorzystania z niej miało łącznie 72,5 mln gospodarstw. W regionie Europy i tzw. państw regionu CIS (UE39) z łączy światłowodowych korzystało 51,6 mln abonentów (wzrost o 20,4 proc. rok do roku), a w zasięgu sieci FTTH/FTTB było 148 mln domów, o 16 proc. więcej niż na koniec września 2016 r..

Badanie na zlecenie FTTH Council przeprowadziła firma IDate.

Prezentację można znaleźć tutaj.

Przeczytaj więcej o:  FTTH , ftth council , INEA , Orange , światłowody

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common