Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Prezes UKE "rozjechał" strategię 5G dla Polski: to tylko opracowanie

Urszula Zielińska 13-02-2018, ostatnia aktualizacja 13-02-2018 16:22

Uzyskaliśmy dostęp do stanowiska prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego złożonego w ramach konsultacji dokumentu „Strategia 5G dla Polski” opublikowanego w styczniu przez Ministerstwo Cyfryzacji, na tydzień przed dymisją minister Anny Streżyńskiej.

Tych, którzy trwali w przekonaniu, że szef UKE i minister cyfryzacji także tym razem blisko współpracowali treść dokumentu przygotowanego przez regulatora mocno zaskoczy.

W przeciwieństwie do listów izb branżowych nie zawiera on kurtuazyjnych słów pod adresem strategii, a przeciwnie – wytyka jej wszystkie możliwe błędy i niedociągnięcia. Prezes UKE podkreśla w stanowisku, że nie miał wpływu na kształt strategii i informuje, że nie powstała ona w ramach Porozumienia zawiązanego w ubiegłym roku przez rynek w celu wypracowania strategii, a samodzielnie przez resort cyfryzacji, choć resort twierdzi inaczej.

„Publikacja materiału bez wkładu UKE, organu administracji rządowej odpowiedzialnego za gospodarkę zasobami częstotliwości, które są niezbędne do realizacji jakichkolwiek działań wdrożeniowych 5G w Polsce, pomija fundamentalne założenia wdrożenia technologii. Przedstawianie opracowania, jako wyniku współpracy członków Porozumienia 5G na rzecz Polski jest nieuzasadnione. Materiał został samodzielnie przygotowany przez Ministra Cyfryzacji” – czytamy w stanowisku prezesa UKE.

Zdaniem prezesa urzędu, można mówić zaledwie o opracowaniu pt. ,,Strategia 5G dla Polski”, które stanowi generalną diagnozę stanu obecnego. Opracowanie obejmuje inwentaryzację zagadnień oraz identyfikację potencjalnych korzyści płynących z wdrożenia nowego standardu sieci telefonii ruchomej 5G w Polsce.

„W materiale zabrakło jednak konkretnych odniesień do aktualnych problemów, w szczególności dotyczących norm oraz kompatybilności elektromagnetycznej, aspektów technicznych, niezbędnych zmian legislacyjnych, oraz gospodarki zasobami częstotliwości.

Opracowanie nie ustala realnego planu wdrożenia, obejmującego harmonogram ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych działań.

Podjęta próba typowania miejsc pilotażowego uruchamiania technologii 5G, nie uwzględnienia uwarunkowań technicznych, w tym kwestii harmonizacji i dystrybucji częstotliwości radiowych czy współpracy międzyoperatorskiej.

Pomimo statusu Partnera w powołanym przez Ministra Cyfryzacji 28 czerwca 2017 r. Porozumieniu na rzecz Strategii „5G dla Polski”, Prezes UKE nie miał wpływu na treść opracowania, do chwili obecnej nie miał również szansy zajęcia stanowiska odnośnie zagadnień pozostających w jego kompetencjach” – czytamy w stanowisku prezesa UKE.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , Anna Streżyńska , Marcin Cichy , Mc , strategia , UKE

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common