Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Exatel: zróbmy państwową hurtową sieć 5G

Urszula Zielińska 13-02-2018, ostatnia aktualizacja 13-02-2018 08:15

Budowę hurtowej państwowej sieci 5G  zaproponował Exatel w konsultacjach Strategii "5G dla Polski", dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji - wynika ze stanowiska zarządu państwowego telekomu, dostęp do którego uzyskaliśmy.

Jednocześnie Exatel działający w segmencie usług dla biznesu i administracji zgłosił chęć uczestniczenia w Porozumieniu na rzecz strategii "5G dla Polski", powstałego w ubiegłym roku. Opowiada się za budową "polskiego konsorcjum na rzecz budowy infrastruktury koniecznej do działania sieci 5G".

Pomysł zarządu Exatela, któremu przewodzi Nikodem Bończa Tomaszewski, nie jest nowy. Operator nie ukrywa w stanowisku, że jego inspiracją są dyskusje na temat budowy państwowej sieci 5G w USA.

Według menedżerów Exatela, hurtowa sieć 5G byłaby tańsza w budowie (nie podano wyliczeń, ani ich założeń), a państwo czerpałoby korzyści z opłat wnoszonych przez operatorów prywatnych (nie podano w jakiej formie).

Exatel uważa, że dobrą lokalizacją pilotażowej sieci 5G jest zarekomendowana przez resort cyfryzacji Łódź (sam buduje tam sieć światłowodową - w tym roku ma powstać 100 km infrastruktury metropolitalnej), ale zdaniem operatora nie powiedzie się on jeśli przeprowadzenie testu pozostawione zostanie prywatnym operatorom. "Wydaje się, że uruchomienie sieci 5G bez planowania finansowania, z koniecznością współdzielenia infrastruktury (masztów, stacji nadawczo-odbiorczych) oraz sieci transportowej (realizowanej z wykorzystaniem światłowodów) przez operatorów mobilnych sieci bezprzewodowych się nie powiedzie" - napisali Bończa Tomaszewski i Marcin Malicki.

Argumentuje, że pieniądze NCBiR nie wystarczą, brak współpracy operatorów i budowa konkurencyjnych nadajników może oznaczać przekroczenie dopuszczalnych norm PEM na obszarze testu, a czasu na budowę sieci jest mało, bo powinna zacząć się w tym roku jeśli chcemy zdążyć do 2020 r. z uruchomieniem infrastruktury.

Natomiast budowa sieci przez narodowego operatora zapobiegałby tym ryzykom, a zwiększałaby cyberbezpieczeństwo kraju, budowana pod 5G sieć światłowodowa miałaby być zapleczem Przemysłu 4.0 kraju i powinna być strategicznym zasobem państwa - przekonuje zarząd Exatela.

Proponuje podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wyłonienia operatora narodowego hurtowej sieci 5G, zachęca do wykorzystania budowanej przezeń sieci i doświadczeń.

"Powielona infrastruktura nie jest wartością dla gospodarki. W obszarze infrastruktury pasywnej, czy sieci szkieletowej, współdzielenie jest już teraz normą"

Przeczytaj więcej o:  5G , exatel , konsultacje , światłowody

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common