Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wygasły umowy na obsługę sieci WiFi w PKP Intercity. Co dalej?

Urszula Zielińska 08-02-2018, ostatnia aktualizacja 08-02-2018 10:02

W styczniu tego roku wygasła kilkuletnia umowa zawarta przez PKP Intercity (grupa PKP) z T-Mobile Polska na dostarczenie i obsługę sieci WiFi w pociągach tego przewoźnika. W ramach umowy komórkowa sieć zainstalowała w części wagonów urządzenia sieciowe i oferowała usługę nazwaną "Hot Spot T-Mobile". Według naszych informacji ostatnio liczba wagonów z WiFi liczyła około 300.

Według zapowiedzi przewoźnika hot spoty miały zapewnić darmowy internet wszystkim podróżującym. T-Mobile widział w usłudze dodatkowy bonus dla swoich użytkowników i marketingową przewagę: w pociągach oprócz WiFi miała działać biblioteka VOD. Ta część projektu nie udała się. Nie obyło się też bez innych problemów. Wizerunek telekomu i PKP nadszarpnął też brak WiFi w pociągach Pendolino (w uproszczeniu, na przeszkodzie stanęły warunki umów z dostawcą składu - grupą Alstom).

Mimo tego, z danych, które otrzymaliśmy od T-Mobile wynika, że sieć WiFi działała. W trakcie kontraktu łączącego PKP Intercity i tego operatora z usługi WiFi skorzystano 2 mln razy, średni czas sesji trwał 131 minut, a przesłano około 300 terabajtów danych (liczba nie obejmuje transferu biblioteki filmowej).

Jak poinformowało w odpowiedzi na nasze pytania PKP Intercity, obecnie trwają rozmowy z T-Mobile na temat dalszych losów infrastruktury. Przewoźnik nie był bowiem jej właścicielem. Nie jest wykluczone, że teraz przejmie ją na własność, ale nie wiemy na jakich warunkach.

- W związku z zakończeniem umowy z T-Mobile, PKP Intercity uruchomiło własny system umożliwiający dostęp do internetu. Na tę chwilę wifi dostępne jest w około 150 wagonach - podaje Anna Zakrzewska, rzeczniczka PKP Intercity.

- W obecnych uwarunkowaniach technologicznych jest możliwość rozdziału kwestii własności sprzętu i podmiotu zarządzającego kwestiami telekomunikacyjnymi. Taki kierunek wybraliśmy tym razem - mówi Zakrzewska.

To, na jakich trasach spotkać można dziś wagony z internetem wynika z dzisiejszego komunikatu PKP Telkol, firmy z grupy PKP powstałej z połączenia PKP Budownictwo i PKP Utrzymanie.

PKP Telkol poinformował z jednej strony, że "przejmuje obsługę" sieci WiFi w 150 wagonach przewoźnika, w związku z tym, że 23 stycznia wygasła umowa z dotychczasowym dostawcą. Nie chodzi tu jednak raczej o T-Mobile, a być może o sieć dostarczoną przez warszawską firmę Ledatel.

Wagony z WiFi obsługiwanym przez Telkol są częścią składów realizujących obiegi głównie na trasach: Przemyśl – Szczecin, Przemyśl – Kołobrzeg, Przemyśl – Świnoujście, Przemyśl – Wrocław, Przemyśl – Poznań, Szczecin – Gdynia, Szczecin – Katowice, Szczecin – Wrocław, Kołobrzeg – Katowice, Kraków – Wrocław, Gdynia – Wrocław oraz wybrane wagony na trasach: Gdynia – Warszawa, Warszawa – Frankfurt n/Odrą, Gdynia – Petrovice, Warszawa – Frankfurt n/Odrą, Warszawa – Zakopane.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  PKP Intercity , Telkol , T-Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common