Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Podkomisja nadzwyczajna zajmie się nowelą Pt

Urszula Zielińska 06-02-2018, ostatnia aktualizacja 06-02-2018 17:09

W Sejmie ruszyły prace nad zmianami w ustawie Prawo telekomunikacyjne, przygotowanymi przez Ministerstwo Cyfryzacji i przyjętymi przez rząd w styczniu br..

Projekt budzi, i kontrowersje i emocje. Dotyczy m.in. biznesu operatorów komórkowych: wiadomości o podwyższonej płatności (SMS Premium Rate) oraz mechanizmów zawierania umów na odległość.

Telekomom zależało na zmianach ograniczających formalności związane z obsługą użytkowników, ale ostateczny projekt noweli odzwierciedla raczej stanowisko wyrażone w toku konsultacji przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (abonent może wybrać, w jaki sposób chce podpisać i otrzymać umowę, wypadł przepis pozwalający na zmianę umowy przez telefon).

Przeciwko noweli w tym kształcie są także firmy wykorzystujący SMS Premium w marketingu, czy innych formach biznesu.

Izby branżowe mocno skrytykowały dokument, który trafił na rząd na początku roku podnosząc kilka argumentów, a teraz pojawia się argument że zamiast zapobiec wyłudzeniom opłat za niechciane SMS-y nowela uderzy m.in. w organizacje charytatywne, otrzymujące w ten sposób datki.

Nowela wprowadza rejestr usług premium rate (ma go prowadzić UKE) oraz dodatkowy minimalny próg płatności za SMS o podwyższonej płatności, wynoszący zero złotych, który będą mogli wybrać abonenci telekomów. Z kolei tzw. próg domyślny (gdy abonent nie wyrazi zdania) ustalony został na 35 zł.

Obradująca się po południu Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii powołała podkomisję nadzwyczajną, na forum której toczyć będzie się dyskusja.

Przewodniczący KCIiNT poinformował dziś, że komisja otrzymała 7 stanowisk od zainteresowanych podmiotów. Co ciekawe, oprócz opinii Konfederacji Lewiatan, PIIT, KIGEIT czy PIKE, jest wśród nich Kasa Krajowa SKOK.

Podkomisja nadzwyczajna liczy 10 osób (5 posłów PiS, 2 PO, po jednym z Kukiz'15 i Nowoczesnej), po tym jak swój akces do niej zgłosił poseł Piotr Liroy-Marzec.

Marek Zagórski, p.o. ministra cyfryzacji wyraził dziś nadzieję, że w toku rozmów wyjaśnione zostaną "nieporozumienia", jakie towarzyszą noweli, ale zasygnalizował, że nie jest gotowy do rozmów, które odłożą nowelę w czasie.

- Mam nadzieję, że wyjaśnimy cały szereg nieporozumień. Ta ustawa była bardzo długo procedowana, jak na nasze standardy i długo konsultowana. Dalsze oczekiwanie aż Komisja Europejska ustanowi Europejski Kodeks Łączności wydaje się nam niezasadne, zwłaszcza, że wprowadzamy szereg przepisów chroniących konsumentów - powiedział Zagórski.

Zapewnił, że celem projektu jest ułatwienie działalności operatorom telekomunikacyjnym.

Na noweli zależy też prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ponieważ wprowadza ona zmiany w funkcjonowaniu UKE.

Przeczytaj więcej o:  Marek Zagórski , Mc , prawo telekomunikacyjne , premium rate , sms

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common