Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Play rozpoczął komunikację postępów budowy własnej sieci

Urszula Zielińska 01-02-2018, ostatnia aktualizacja 01-02-2018 14:47

Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play w ramach rozbudowy własnej sieci postawił w 2017 roku 697 sztuk  własnych masztów (z tego około 600 zupełnie nowych) i zmodernizował ponad 1,6 tys. już istniejących obiektów - poinformował dziś Joergen Bang-Jensen, prezes telekomu.

Jak pokazał w swojej prezentacji szef firmy, obecnie sieć telekomu składa się z 5746 stacji bazowych (to o 323 więcej niż we wrześniu ub.r. gdy było ich 5423), z czego na 5650 zainstalowane są nadajniki obsługujące częstotliwości LTE. 5,5 tys. z nich obsługuje agregację dwóch nośnych, a 4650 - trzech.

- Jesteśmy ciut ponad nasz wewnętrzny plan - powiedział Bang-Jensen pytany, co liczby te oznaczają dla realizacji założeń firmy.

W styczniu ubiegłego roku podczas konferencji BNP Paribas, prezentacja Play mówiła, że w 2017 r. ma mu przybyć 450 stacji bazowych, a w 2018 r. - 850. Nie wiemy jednak, czy plan ten nie został potem zmodyfikowany.

Zapewnił też, że w czerwcu Play będzie gotowy z budową nadajników w miejscach, do których zobowiązał się odbierając rezerwację częstotliwości 800 i 2600 MHz wygranych w tzw. aukcji LTE.

- W tym roku nasz plan zakłada przyspieszenie inwestycji i budowę ponad tysiąca masztów - podał Bang-Jensen. Dodał, że w tym półroczu Play zamierza umożliwić rozmowy w sieci LTE (tzw. VoLTE).

Jak podał operator, sieć budowana jest głównie w oparciu o własną infrastrukturę, ale operator współpracuje w tym zakresie z innymi graczami. 590 nadajników korzysta z infrastruktury innych operatorów, a w tym samym czasie Play udostępnia 290 swoich obiektów konkurentom. Wcześniej Bang-Jensen potwierdził, że ramowa umowa z Orange pozwala operatorowi na wykorzystanie masztów tego telekomu.

Zgodnie ze strategią Playa do 2020 roku chce się on uniezależnić od umów o roaming krajowy, który kosztuje firmę około 180-200 mln zł rocznie (w ubiegłym roku koszty te rosły, co było widać w wynikach za III kwartał).

Jak wynika z dzisiejszej prezentacji, obecnie około 5 proc. transmisji danych generowanej przez użytkowników telekomu przechodzi przez sieć partnerów. W przypadku usług głosowych jest to około 20 proc. - podał prezes.

Bang-Jensen pytany, czy Play potrzebuje dodatkowego finansowania, aby zrealizować swój plan - powiedział: - Nie potrzebujemy dodatkowego finansowania na ten cel.

Nie zdradził poziomu ubiegłorocznych inwestycji w sieć, ani też przewidywanego kosztu budowy obiektów w tym roku. Jak tłumaczył, na pytania finansowe będzie mógł odpowiedzieć w dniu publikacji wyników rocznych - 27 lutego.

Wchodząc na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych zarząd Play zapowiedział, że w 2017 r. jego nakłady inwestycyjne będą niższe niż 700 mln zł, a budowa ogólnokrajowej sieci spółki pochłonie w stosunku do zwykłych rocznych inwestycji dodatkowe 500 mln zł w latach 2018-2020. Stosunek nakładów inwestycyjnych do przychodów operacyjnych ma wynieść w średniej perspektywie około 8 proc. rocznie.

W ciągu 9 miesięcy ub.r. łączne kapitałowe nakłady inwestycyjne Playa wyniosły 608 mln zł.

Przedstawiciele firmy poinformował dziś, że dopiero zaczynają komunikację postępów rozbudowy infrastruktury. Wygląda też na to, że firma przygotowuje się do debaty poświęconej normom emisji pola elektromagnetycznego obowiązującym w Polsce. Bang-Jensen zwracał również uwagę na długotrwałość i skomplikowanie procedur procesu budowy stacji bazowych.

Przeczytaj więcej o:  inwestycje , LTE , P4 , Play Communications

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common