Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

To już nie czasy na operatora infrastrukturalnego

Urszula Zielińska 29-01-2018, ostatnia aktualizacja 29-01-2018 11:23

Przed nami inwestycje w kompetencje pracowników, ale też rozmowy o warunkach zatrudnienia. W czwartek zaczęliśmy negocjacje układu zbiorowego i będziemy przekonywać partnera społecznego o potrzebie nadania bardziej motywacyjnej roli wielu składnikom wynagrodzeń - mówi Mirosław Gilarski, prezes PKP Telkol, spółki powstałej z połączenia firm wyłonionych z TK Telekom. Jej szef nie kryje, że firma będzie konkurentem dla TK Telekom. Zapewnia jednak, że nie skręca ona w kierunku operatora infrastrukturalnego. - Infrastruktury na rynku jest już dużo, a my mamy pomysł jak ją atrakcyjnie zagospodarować. Znamy sieć TK Telekom, ale znamy też możliwości sieci Orange, Exatel, Hawe Telekom i Emitel i z każdym z tych podmiotów będziemy współpracować ile trzeba i konkurować ile trzeba - mówi Gilarski.

Rpkom.pl: Jaka była struktura przychodów Telkolu w ub.r.?
Mirosław Gilarski, prezes PKP Telkol sp. z o.o.: - W ubiegłym roku składające się obecnie na PKP Telkol spółki działały jeszcze osobno. Mogę powiedzieć, że około 85 mln zł przychodów wypracowało PKP Utrzymanie, a około 25 mln zł – PKP Budownictwo.

Czy świadczyliście też usługi telekomunikacyjne?
- Świadczyliśmy przede wszystkim usługi dzierżawy łączy, usługi utrzymania sieci kablowych i radiowych, usługi sieci Wi-Fi usługi informacji pasażerskiej w systemie głosowym oraz audiowizualnym jak również usługi budownictwa telekomunikacyjnego. Natomiast w oferowaniu i świadczeniu usług stricte telekomunikacyjnych , czyli usług polegających na przekazywaniu sygnałów poprzez sieci telekomunikacyjne, ograniczały nas pewne obwarowania związane z procesem prywatyzacji TK Telekom. Mogę tylko powiedzieć, że obwarowania te ustają w połowie bieżącego roku, a my już jesteśmy w gotowości i sądzę, że nasza oferta spotka się na rynku z dużym zainteresowaniem.

Jakie wyniki może zanotować Telkol w tym roku?
- W 2018 roku zakładamy konserwatywnie, że nasze przychody wyniosą 115 mln zł. To około 5 mln więcej niż wypracowały osobno w 2017 r. spółki PKP Utrzymanie i PKP Budownictwo.  Myślę, że w związku z tym, iż część utrzymaniowa  PKP Telkol radzi sobie dobrze pod względem zysku, to także ten rok zakończymy na plusie.

Wasz plan zakłada zwiększenie przychodów o około 30 proc. w ciągu 5 lat. W jaki sposób chcieliby państwo ten cel osiągnąć: czy już dziś firma  ma porozumienia, umowy, które sprawiają, że ten cel jest realny?
- W pewnym stopniu opieramy nasze założenia na portfelu zamówień, które już dziś mamy, np. na budowę telekomunikacji linii kolejowych  takich jak E 30 czy 219 we współpracy z firmami Torpol, Thales i DP System, ale też w dużym stopniu liczymy na nowe kontrakty zarówno z innymi firmami w grupie PKP, jak i z podmiotami spoza niej.  Rynek budowlany zmienił się z naszego punktu widzenia. O ile wcześniej marże na nim były bliskie zeru, o tyle teraz  wysyp projektów powoduje, że można liczyć na większy zarobek.  Firmy szukają podwykonawców, a my możemy powybrzydzać.  Sama PKP PLK planuje inwestycje za 10 mld zł, w tym w system GSM-R, gdzie będziemy starać się o udział jako podwykonawca prac budowlanych.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  exatel , hawe telekom , NETIA , Orange , pkp , PKP Telkol , TK Telekom

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common