Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Sieci mobilne

Postawiłabym na konsolidację wirtualnych operatorów

Urszula Zielińska 17-01-2018, ostatnia aktualizacja 17-01-2018 07:31

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska jest teraz także udziałowcem wirtualnego operatora. Zarząd spółki, którą za 2-3 lata może przejąć P4, operator sieci Play dołączył do inwestorów, którzy oprócz tego, że zobowiązali się sprzedać firmę to - kolejny raz - wsparli firmę finansowym zastrzykiem i wydłużyli horyzont inwestycji. Priorytety zarządu Virgin na ten rok to: osiągnąć próg rentowności biznesu i przenieść 85 proc. użytkowników na własną platformę IT. Szefowa wirtualnej sieci uważa, że dobrym pomysłem byłaby teraz konsolidacja mniejszych graczy z sektora. Przekonuje udziałowców i nie powiedzieli oni "nie".

Rpkom.pl: Opcja sprzedaży udziałów Virgin Mobile Polska na rzecz sieci Play w 2020 r. to już sukces, czy tylko ograniczenie ryzyka przez udziałowców?

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska : - Myślę, że można mówić o sukcesie. Negocjowaliśmy od miesięcy. Nie tylko z Playem. A umowa opcji jest stąd, że nasi udziałowcy chcieli zapewnić sobie gwarancję, że będą mogli wyjść z inwestycji z pewną stopą zwrotu.

Sukces, choć Virgin ma teraz płacić Playowi co roku więcej za korzystanie z infrastruktury? Play poinformował, że kwota będzie wyższa o 25 mln zł, a nam wyjaśnił dodatkowo, że chodzi o wpływy czteroletnie.

- Nie, jest odwrotnie. Jednostkowo (w przeliczeniu na jednostkę usługową red.) będziemy płacić mniej, czego nie należy mylić z minimalnymi zobowiązaniami, które wynikają z wydłużenia umowy o rok. To, że ostatecznie nasze płatności będą wyższe będzie wynikać wyłącznie ze wzrostu liczby klientów.

Czy udziałowcy jednocześnie zgodzili się jeszcze raz zainwestować w Virgin Mobile?

- Tak.

Ile tym razem wyłożyli?

- Nie mogę zdradzić szczegółów, ale udało nam się przekonać właścicieli, aby o rok wydłużyli horyzont inwestycyjny.

Pojawili się wśród nich samodzielnie Łukasz Wejchert i Kai-Uwe Ricke, były prezes Deutsche Telekom. Czy to prawda, że pani też wyłożyła część pieniędzy?

- To prawda, że zarząd wziął udział w tej rundzie finansowania.

Czyli pozostaje pani prezesem Virgin przez kolejne trzy lata?

- Zdecydowanie tak. Takie jest oczekiwanie naszych udziałowców, że ja i Wojtek Uchman (wiceprezes spółki - red.) doprowadzimy transakcję do końca w 2020 r.

Jakie były wyniki Virgin w 2017 r., a jakie są plany na ten rok?

- Zakończyliśmy miniony rok z około 100 mln zł przychodów, realizując praktycznie cel. W mniejszym stopniu zgadza się plan co do liczby klientów (na koniec grudnia Virgin miała około 430 tys. użytkowników, a plan zakładał 650 tys. - red.). W tym roku planujemy osiągnąć około 120 mln zł przychodów, przy bazie klientów wynoszącej na koniec roku 520 tys.. Chcemy też osiągnąć próg rentowności EBITDA.

Próg ten miał się pojawić w minionym roku...

- Przeszkodą okazały się dwa ważne wydarzenia rynkowe: najpierw obowiązek rejestracji kart pre-paid, potem nowa regulacja roamingowa. Sądzę, że za sprawą decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej odrobimy większość straty na roamingu.

Czy nowa runda finansowania ma pozwolić Virgin wyjść na kolejne rynki geograficzne jak to było zapisane w pożyczce od EBOR?

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Folx , Grażyna Piotrowska-Oliwa , play , Virgin Mobile

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common