Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

DVB-T

Mam nadzieję, że uda się wkrótce rozwiązać problemy z MUX8

Magdalena Lemańska 12-01-2018, ostatnia aktualizacja 12-01-2018 07:00
Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
źródło: ROL
autor: Jerzy Dudek

- Konkurs na zagospodarowanie multipleksu ósmego został źle skonstruowany. Poprzednie konkursy bazowały na współudziale nadawców w zagospodarowaniu częstotliwości i wyborze operatora - ocenia Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w rozmowie z rpkom.pl. Zapowiada też konkursy koncesyjne na miejskie multipleksy lokalne DAB+ i nowy panel telemetryczny umożliwiający badanie telewizyjnej oglądalności, który miałaby sfinansować KRRiT.

Rpkom.pl: - Rozmowy z TVN o anulowaniu kary musiały być emocjonujące, skoro zakończyły się w ostatni możliwy dzień. Co ostatecznie skłoniło pana do zmiany zdania?

Witold Kołodziejski: Negocjacje nie były proste, spotkań było wiele, nie tylko z TVN, ale także z organizacjami dziennikarskimi, Fundacją Helsińską czy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Decyzja musiała zapaść do 10go stycznia, bo inaczej zostałaby wszczęta procedura sądowa i sprawa trwałaby wiele lat, a tyle czasu niepewności nie służyłoby uspokojeniu nastrojów społecznych i wyjaśnieniu sytuacji. Myślę, że opinia publiczna zrozumiała, że to nie była kara za jednostronny przekaz czy relacjonowanie kontrowersyjnych wydarzeń, ale za sposób sformułowania przekazu i działanie nadawcy, które w naszej opinii nie było neutralne i mogło podsycać żywe wtedy niebezpieczne nastroje. TVN, moim zdaniem, włączył się tym w działanie polityczne, oczywiście rzeczą dyskusyjną jest to, czy tego typu działania podchodzą i w jaki sposób pod złamanie ustawy o radiofonii i telewizji.

- Czym będzie zaproponowany przez pana przy anulowaniu kary Okrągły Stół i do czego jest potrzebny? Tylko do stworzenia kodeksu?

Jest potrzebny po to, by skupić środowisko dziennikarskie, zainicjować prace w środowiskach akademickich i stworzyć dokument akceptowany przez nadawców. Potem powstanie reprezentatywne gremium rozstrzygające spory i pilnujące przestrzegania wypracowanych zasad. Prace nad tym projektem widzę w perspektywie jednego roku.

- Co z uzupełnianianiem multipleksu ósmego o kanały TVP?

Rozmowy między TVP i Emitelem są negocjacjami handlowymi i KRRiT nie będzie w nie ingerowała. Przyjmuję z zadowoleniem sam fakt, że są prowadzone. Pojawianie się na MUX8 programów TVP będzie korzystne dla pozostałych nadawców tego multipleksu, dla telewizji publicznej, a przede wszystkim dla widzów.

- A jak się nie porozumieją np. do końca roku?

Na razie nie zakładam takiego scenariusza Do jakiegoś finału musi dojść. W ostateczności TVP może zrezygnować z udziału w MUX8 i wtedy KRRiT będzie zagospodarowywał wolne miejsca w procedurze konkursu koncesyjnego.

- Jak pan ocenia multipleks ósmy naziemnej telewizji naziemnej i fakt, że właściciele stacji naziemnych masowo się ostatnio zmieniają?

Był taki program, który zmienił właściciela zaraz po rozpoczęciu nadawania. Potem następowały kolejne przejęcia. Świadczy to o postępującym procesie koncentracji na rynku telewizyjnym. Nadawanie naziemne jest kosztowne i mniejsi gracze są z tego rynku wypychani. Dzieje się to ze szkodą dla pluralizmu mediów. Poza tym, sam konkurs na zagospodarowanie multipleksu ósmego został źle skonstruowany. Poprzednie konkursy bazowały na współudziale nadawców w zagospodarowaniu częstotliwości i wyborze operatora. W takim modelu operator techniczny jest tylko wykonawcą dla nadawców. Na multipleksie ósmym mamy model operatora aktywnego, niejako zapraszającego nadawców. Nie ma jednak swobody. Musi respektować procedury koncesyjne KRRiT i zobowiązania wobec nadawcy publicznego. Ta niekonsekwencja jest największą wadą zastosowanego modelu. Formuła operatora aktywnego już po raz drugi się nie sprawdziła. Podobny model zastosowano w stosunku do multipleksu czwartego, tzw. mobilnego. Kto dziś wie, że istnieje i nadaje? Mam jednak nadzieję, że problemy MUX8 uda się wkrótce rozwiązać.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  cyfrowe radio , DAB+ , dvb-t , KRRiT , MUX8 , rozmowa , tvn , Witold Kołodziejski , Wywiad

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common