Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Orange, Kantar TNS i HBR o poczuciu bezpieczeństwa IT

Marta Rzeźnicka 09-01-2018, ostatnia aktualizacja 09-01-2018 17:37

Orange Polska wraz Kantar TNS i HBR Polska przeprowadziły badanie zatytułowane „Cyber Security Survey” sprawdzające poziom bezpieczeństwa w polskich firmach IT. Wynika z niego, że 62 proc. przedsiębiorstw ocenia swój poziom bezpieczeństwa IT jako wysoki.

O wynikach badania poinformowała dziś spółka zależna Orange - Integrated Solutions.

Badaniem zostało objętych ponad 300 firm – z czego 77 proc. stanowiły organizacje zatrudniające 50-249 pracowników, a 23 proc. - 250 pracowników i więcej. Odpowiedzi udzielili administratorzy systemów IT, specjaliści oraz kierownicy IT.

Dość dobra ocena poziomu bezpieczeństwa IT polskich firm to powód do radości, jednak należy pamiętać, że jest to m.in. pochodna ilości incydentów, których doświadczamy i o których wiemy, odpowiedniego przygotowania oraz zarządzania ryzykiem, posiadanych kompetencji i poniesionych strat. Polska raczej nie jest obecnie celem dużej ilości ataków, stąd też zwiększona ich ilość może bardzo negatywnie odbić się na tej ocenie – komentuje badanie Andrzej Gab, dyrektor integracji rozwiązań IT w Integrated Solutions.

Według IS, zauważalne są również działania firm mające na celu  odpowiedzialną  ochronę, monitorowanie oraz reakcję na cyberincydenty w modelu łączącym outsourcing i własne zasoby, ale preferującym samodzielną realizację zadań. To determinuje zakres monitorowania incydentów IT, który najczęściej odbywa się w godzinach pracy. W firmach poniżej 100 stanowisk komputerowych przeważa brak aktywnego monitorowania incydentów IT.

Polskie firmy podnoszą wydatki na bezpieczeństwo IT wraz z rozwojem biznesu i liczby zagrożeń z sieci. Badanie wykazało, że wydatki z roku na rok rosną u 52 proc. respondentów, zaś ich poziom to najczęściej 20-50 proc. ogólnego budżetu IT.

Mimo tego trendu, jak konstatuje IS, nasycenie systemami bezpieczeństwa IT w firmach umiarkowane: średnio organizacja ma 14 rozwiązań.

Ze względu na ich mnogość autorzy badania podzielili dostępne na rynku rozwiązania na trzy koszyki: podstawowy, średniozaawansowany oraz zaawansowany.

Wśród podstawowych rozwiązań respondenci najczęściej wskazali posiadanie ochrony antywirusowej (96 proc.), archiwizację, backup oraz firewall (87 proc.), skanowanie i ochronę poczty elektronicznej (86 proc.).

Przedsiębiorstwa stosujące zabezpieczenia wyższego rzędu najczęściej wybierają narzędzia ochraniające aplikacje www (88 proc.), anty-malware (78 proc.) oraz szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa (66 proc.). Jak podaje IS, szkoleniom przypisywana jest jednak mała skuteczność.

Coraz większą wagę firmy przywiązują do zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa IT, które są nastawione na ochronę przed atakami hakerskimi. Wśród najczęściej wymienianych znalazły się rozwiązania ochraniające serwer DNS – Domain Name System (66 proc.) oraz anty-DDoS (60 proc.).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  cyberbezpieczeństwo , hakerzy , Orange Polska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common