Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Ruszyły konsultacje Strategii 5G dla Polski

Urszula Zielińska 05-01-2018, ostatnia aktualizacja 05-01-2018 14:09

Ministerstwo Cyfryzacji, pod egidą którego powstało w ubiegłym roku Porozumienie dla 5G w Polsce, przedstawiło w piątek 5 stycznia projekt rządowej strategii budowy dla sieci tej generacji w naszym kraju (Strategia 5G dla Polski).

Dokument pojawia się z kilkudniowym opóźnieniem (pierwotnie strategia miała powstać do końca 2017 roku) zapewne ze względu na świąteczną przerwę i będzie podlegał teraz konsultacjom. MC czeka na opinie do 11 lutego 2018 r.. (wprowadziliśmy korektę za MC).

Według autorów, "dokument ten jest narzędziem umożliwiającym efektywne wdrożenie sieci 5G w Polsce, zapewniając obywatelom dostęp do najnowszych technologii, a przedsiębiorcom, działającym na naszym rynku, skuteczną przewagę konkurencyjną".

Znajdujemy w nim m.in. harmonogram działań resortu na 2018 rok i kolejne lata, które mają doprowadzić do zniesienia barier budowy sieci nowej generacji.

Chodzi m.in. o odpowiednie inicjatywy i regulacje prawne, przedstawienie harmonogramu uwolnienia pokryciowego pasma 700 MHz (o trudnościach w tym zakresie już pisaliśmy), zbudowanie pasma o szerokości 800 MHz w zakresach 3,4-3,8 GHz i 3,8-4,2 GHz (o przygotowaniu do komasacji częstotliwości mówił nam dopiero co Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej), czy wypracowanie możliwości udostępnienia częstotliwości 24,2-27,5 GHz.

Strategia nie przesądza przy tym, czy w Polsce powstanie wiele sieci 5G, czy jedna. „Minister Cyfryzacji na obecnym etapie nie będzie rozstrzygać, czy koncepcja budowy sieci 5G w Polsce ma polegać na budowie kilku niezależnych sieci (np. każdego z operatorów) czy jako jednej sieci udostępnianej na zasadzie usługi „as-a-service”, lub też innych modeli współdzielenia (np. RAN Sharing). Będzie to wymagać dalszych prac i konsultacji” – czytamy.

Tym samym strategia nie podaje nawet przybliżonych kwot, które pochłonąć ma budowa sieci 5G w Polsce.

MC zakłada, że przygotowanie państwa do wdrożenia sieci będzie nieco kosztować podatników na etapie budowy odpowiedniego otoczenia prawnego, testów, etc. Mowa jest o 10-15 mln zł do 2023 r. na „koszty działań merytorycznych i systemowych oraz wynagrodzenia pracowników po stronie MC” oraz o 12,5 mln zł na budowę systemu informacyjnego o instalacjach emitujących pola elektromagnetycznego (PEM).

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  5G , ministerstwo cyfryzacji , PEM , sieci 5G , sieci komórkowe

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common