Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

PIIT i KIGEiT: niech regulacje rozmów międzynarodowych będą cywilizowane

Urszula Zielińska 20-12-2017, ostatnia aktualizacja 20-12-2017 16:09

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji i Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wystosowały w tym miesiącu wspólne pismo do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej dotyczące szykowanych przez Unię Europejską przepisów wymuszających obniżenie cen połączeń międzynarodowych. Izby nie udostępniły nam na razie pisma, jednak wiemy, co zawiera.

Jak mówi nam Mirosław Śmiałek, wiceprezes PIIT (pracuje na co dzień dla Grupy Cyfrowy Polsat), operatorzy apelują, że jeśli mają być objęci ponownie nowymi regulacjami, to niech regulacje te będą "cywilizowane".

Apel o ochronę mniejszych graczy

- Nasz główny postulat brzmi: operatorzy nie mogą być zmuszani do świadczenia usług poniżej kosztów - mówi Mirosław Śmiałek.
Przypomina on, że za sprawą obowiązującej od 15 czerwca br. regulacji unijnej Roam Like at Home (RLAH zrównuje ceny usług z krajowymi gdy podróżujemy po UE) polscy operatorzy wykazali tylko w jednym kwartale br. 250 mln zł straty. To bilans ubytku przychodów i rosnących kosztów operatorów, które wynikają z hurtowych opłat na rzecz telekomów zagranicznych. Według niego, krajowe telekomy notują teraz nadużycia, w tym sztuczne połączenia generowane w roamingu, a wszystko po to, aby najwięksi operatorzy na świecie "mogli osiągnąć korzyści".

We wtorek nie uzyskaliśmy komentarza Anny Streżyńskiej do pisma wystosowanego przez izby. W środę powiadomiła nas, że udzieli komentarza po Świętach Bożego Narodzenia. Zasygnalizowała jednak, że ewentualne obniżki nie mogą być wprowadzane na "zbójeckich zasadach", które bolą operatorów nie mających globalnych źródeł przychodu.  Wcześniej podobną opinię wyraził w korespondencji z nami Krzysztof Szubert, sekretarz stanu w resorcie cyfryzacji i pełnomocnik polskiego rządu ds. jednolitego rynku cyfrowego. Był zdania, że ceny usług międzynarodowych nie mogą być kształtowane w oderwaniu od wysokości kosztów ponoszonych przez operatorów.

Tu trzeba wspomnieć, że ministerstwo było podobnego zdania, gdy operatorzy w kraju szykowali się do wdrożenia zasady RLAH. Było skłonne, podobnie jak Urząd Komunikacji Elektronicznej, zaakceptować tzw. "polski wariant unijnego roamingu", zakładający, że operatorzy pobierać będą dodatkowe opłaty za roaming, takie jak te uwidocznione w cennikach krajowych. Ostatecznie jednak scenariusz ten upadł, ponieważ Orange Polska wyłamał się i wprowadził niemal literalnie zasadę RLAH dla klientów indywidualnych.

Od Urzędu Komunikacji Elektronicznej otrzymaliśmy zaś takie stanowisko:

W opinii UKE istnieją wątpliwości dotyczące regulacji połączeń międzynarodowych na poziomie UE. Wynika to z m.in. z następujących faktów:
• Uznanie zarówno przez Komisję Europejską, jak i Prezesa UKE, że detaliczne rynki połączeń międzynarodowych są skutecznie konkurencyjne (rynki te są zderegulowane we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej wg. informacji Cullen International); • Występuje presja ze strony innych platform, w szczególności komunikatorów IP takich jak Skype czy Viber;
• Wolumen ruchu oraz przychody operatorów z tych połączeń spadają;
• Przyjęcie takiego rozwiązania, podobnie jak w przypadku RLAH, promować będzie międzynarodowe grupy kapitałowe przed operatorami o zasięgu krajowym;
• Dodatkowo wzrosnąć może liczba oszustw związanych choćby z podmianą numeru A, aby tanim kosztem, za pośrednictwem Polski, móc terminować połączenia przychodzące spoza UE w innych państwach członkowskich.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Anna Streżyńska , kigeit , PIIT , roaming , rozmowy międzynarodowe , RÓŻA THUN

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common