Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Strategie

Orange Polska: światłowody i wirtualizacja niezbędne w sieciach 5G

12-12-2017, ostatnia aktualizacja 12-12-2017 22:16

Technologia 5G jeszcze nie istnieje, ale operatorzy i dostawcy już przygotowują się na nadejście tej technologii i towarzyszących jej rozwiązań. To między innymi wymagające zaplecza w postaci nowoczesnego szkieletu o dużej przepustowości mobilne sieci przyszłości są powodem, dla którego grupa Orange i Orange Polska mogą przekonać swoich akcjonariuszy, że robią dobrze inwestując w światłowód.

Grupa Orange podtrzymała kilka dni temu plan inwestycyjny. Podała przy tym, że 2018 rok będzie szczytem jej wydatków inwestycyjnych: mają one sięgnąć łącznie 7,4 mld euro. Część tej sumy pochłoną sieci światłowodowe w Polsce, gdzie Orange Polska buduje infrastrukturę korzystając także ze środków unijnych zgromadzonych na ten cel w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa.

- Ludzie pytają: dlaczego stawiacie na światłowód, skoro nadchodzi 5G. Otóż uważamy, że to będą komplementarne technologie – mówił Jean Francois Fallacher, prezes Orange Polska podczas Broadband Forum 2017 w Berlinie.

Na początku grudnia Cyfrowy Polsat zapowiedział przejęcie operatora stacjonarnego Netia. Fallacher komentuje to dziś krótko: - To bardzo ciekawa transakcja. Stanowi potwierdzenie, że mamy rację realizując naszą strategię konwergentną i budując sieci optyczne.

200 tysięcy abonentów światłowodu

Gdy Cyfrowy Polsat ogłaszał inwestycję, Orange Polska podłączał właśnie w technologii światłowodowej 200-tysięcznego abonenta. Podał też, że zasięg jego sieci FTTH to obecnie 2,3 mln gospodarstw domowych w 62 miastach Polski i przypomniał, że do 2020 r. chce go zwiększyć do 5 mln domostw.

Realizując strategię operatora konwergentnego Orange Polska inwestuje też cały czas w sieci mobilne. Już w listopadzie zakończył realizację zobowiązań podjętych w aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz. Jak informuje nas operator, sieć LTE pojawiła się dzięki aukcji w takich miejscowościach jak np. Gromadka (woj. dolnośląskie, w sumie w tym województwie zasięgiem objęto 14 miejscowości), Jeziora Wielkie (kujawsko-pomorskie), Niedźwiada (woj. lubelskie), Lubrza (lubuskie), Kobiele Wielkie (łódzkie), czy Tyrawa Wołoska na Podkarpaciu. Lista takich miejsc jest dużo dłuższa.

Strategia Orange.one, którą polski telekom ogłosił we wrześniu na razie nie obejmuje wydatków na sieci mobilne piątej generacji. Szefowie globalnych firm dostarczających komponenty sieci są zdania, że koszty zależeć będą od strategii budowania infrastruktury.

Sieci 5G będą bezpieczniejsze

Ważnym problemem, który biorą pod uwagę operatorzy jest bezpieczeństwo sieci. Czy sieci 5G będą sieciami bezpiecznymi? - Pełną charakterystykę sieci 5G poznamy dopiero gdy powstanie pierwsza wersja standardu 5G. Jednak już teraz można powiedzieć, że sieci 5G będą dużo bezpieczniejsze niż obecnie działające. To przede wszystkim skutek wzrastającej roli wirtualizacji, za którą idzie konieczność zwiększenia nacisku na projektowanie rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. W przypadku 5G wiele komponentów, realizowanych dotychczas, jako klasyczna telekomunikacja, zostanie zwirtualizowana – uważa Tomasz Matuła, dyrektor infrastruktury ICT i cyberbezpieczeństwa Orange Polska.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  4G , aukcja , inwestycje , LTE , Orange Polska , światłowody

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common