Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Programming TV

Wierzę w to, że powstanie "polskie Hulu"

Magdalena Lemańska 12-12-2017, ostatnia aktualizacja 12-12-2017 07:00
Maciej Maciejowski, członek zarządu TVN
Maciej Maciejowski, członek zarządu TVN
źródło: materiały prasowe

- Multipleks piąty naziemnej telewizji powinien być przeznaczony na technologie transmisji danych, ponieważ nadal mamy w Polsce poważne dziury w dostępie do Internetu. Gdyby natomiast MUX5 musiał zostać przeznaczony na radiodyfuzję, powinien być multipleksem buforowym służącym do przeniesienia obecnych kanałów na HD - mówi rpkom.pl Maciej Maciejowski odpowiedzialny w zarządzie TVN za rozwój biznesu. Nie widzi wielkich konsekwencji przejęcia kanałów Grupy ZPR przez Polsat, natomiast czeka na szerszą współpracę nadawców w ramach platform OTT i liczy na szeroką dystrybucję Playera+ u operatorów płatnej telewizji. - Wierzę w konsolidację treści wideo na rynku internetowym - mówi.

Rpkom.pl: - Dlaczego Player+ ruszył nagle właśnie teraz, gdy na rynku jest już ko nadkomplet lokalnych i międzynarodowych graczy tego typu. Nie za późno?

Maciej Maciejowski: „Nagle” to chyba złe słowo, bo Player pojawił się  już sześć lat temu, a teraz po prostu wzbogacamy go, tworząc z nc+ wspólną ofertę. Przez te sześć lat Player stał się najpopularniejszym w swojej kategorii serwisem wideo on-line w Polsce według Gemiusa. Użytkownicy spędzają w nim najwięcej czasu. To doskonała pozycja do dalszego rozwoju.

- Widzowie rzeczywiście będą kupować wszystkie et serwisy? Bo one, wykupowane równolegle,  sumują się razem w równowartość cenową droższych pakietów nc+.

Nie wydaje mi się, by większość subskrybentów korzystała ze wszystkich tych serwisów równocześnie. Nam chodzi o to, by stworzyć serwis z możliwie najszerszą ofertą, łączący VOD i liniową telewizję – taki jest Player+.

- Żeby był najlepszy, powinien mieć też treści z TVP i Polsatu. Czy w ogóle jeszcze jest realne, by wszyscy najwięksi polscy nadawcy zjednoczyli się i udostępniali swoje najlepsze produkcje w jednym wspólnym miejscu?

Tak, nadal wierzę w „polskie Hulu”, ale na porozumienie się wszystkich nadawców musimy jeszcze poczekać. W ofertach OTT w Polsce brakuje obecnie  zebranych w jednym miejscu kanałów FTA. Jedną z przyczyn jest to, że nadawcy są zakładnikami długoterminowych kontraktów licencyjnych podpisywanych jeszcze przed czasami serwisów OTT.

- W tę lukę wpasował się WP Pilot. Czy TVN nadal torpeduje te platformę?

Nie zgadzamy się z interpretacją poprzedniej KRRiT dotyczącą obowiązku „must carry-must offer”, z której korzysta w swojej argumentacji WP. Jesteśmy z tą firmą w sporze dotyczącym pobierania sygnału naszego kanału bez licencji, nie mamy żadnej umowy na taką usługę. Nigdy nie wyraziliśmy na nią zgody, a przepisy wyraźnie mówią, że nadawca powinien to zrobić.

- Najpopularniejszym serwisem z wideo on-line po YouTube wg Nielsena jest w Polsce kolejna firma, z którą nadawcy miewają problemy, - CDA. TVN też ma z nią kłopoty?

Każdy ma problem z serwisami, w których notorycznie naruszane jest prawo. My mamy bardzo sprawny zespół antypiracki, który sporo czasu poświęca właśnie CDA. W wyszukiwarkę tego serwisu można wpisać tytuł dowolnej hollywoodzkiej premiery, by szybko ją tam odnaleźć. Nie potrzeba dużej wiedzy prawniczej, by domyślać się, że nie znajduje się ona tam legalnie. To nie jest gra fair.

- Można powiedzieć, że wraz z rozwojem legalnych serwisów OTT piractwo w Polsce słabnie?

Na pewno jest mniejsze niż było kiedyś, a po stronie producentów jest większa świadomość, że z kradzieżą trzeba walczyć. Nadal mamy jednak problem z piractwem „wspieranym” przez Hollywood. Po pierwsze to tzw. polityka windowingu – spore różnice w czasie premier pomiędzy różnymi krajami i platformami zachęcają do kradzieży. Po drugie, niektóre hollywoodzkie studia nie chronią swoich treści na naszym terytorium tak jak powinny. Wybrane serwisy internetowe reagują na zgłoszenia takich naruszeń, ale jeśli nie ma zgłoszeń, to nikt tych treści z Internetu nie usuwa.

...
Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  Maciej Maciejowski , Player+ , rozmowa , tvn , Wywiad

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common