Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Technologie i urządzenia

Sieci 5G nie będą wielkim przełomem

Urszula Zielińska 11-12-2017, ostatnia aktualizacja 11-12-2017 19:22

Doświadczenie ostatnich 10-20 lat pokazuje, że nie ma bezpośredniego związku między sprzedażą infrastruktury a produkcją smartfonów. Możliwość sprzedaży obu komponentów nie okazała się ważnym argumentem dla zamawiających i nie spodziewam się, aby to się zmieniło - mówi rpkom.pl Markus Borchert, szef Nokii na Europę. Jego zdaniem GSM-R, który dostawca chce wdrożyć w PKP PLK w Polsce może ewoluować do standardu 5G. Zgadza się z operatorami, że wiele rozwiązań może zostać wdrożonych zanim pojawi się ostateczna wersja sieci tej generacji. Na razie Nokia i jej partner - Infracapital - szykują się do trzeciego konkursu o dotacje do sieci NGA.

Rpkom.pl: Podróżuje pan pociągiem korzystając jednocześnie z internetu?

Markus Borchert, szef Nokii na Europę: - Tak, ostatnio z Brukseli do Londynu. Muszę przyznać, że w Chinach, gdzie przebywałem przez dłuższy czas, jakość sieci jest dużo lepsza.

Pytam, bo w Polsce mamy problem z Internetem w wagonach kolejowych. Jedni mówią, że to kwestia fizyki i wagon to tzw. klatka Faradaya, inni, że operatorzy zabałaganili i nie zbudowali sieci wzdłuż torów.
- Nie znam powodów polskich problemów, ale na pewno można zainstalować sieć w pociągu. Co do problemu klatki Faradaya, to rozwiązuje się ją instalując antenę na dachu wagonu. Mamy w Nokii rozwiązania łączące świat, także zapewniające szerokopasmowe łącza kolejom, w tym rozwiązanie pozwalające na szybkie przekazywanie sygnału między masztami – oczywiście jesteśmy gotowi pomóc i w tym przypadku.

Na razie PKP PLK wybrała ofertę 2,8 mld zł waszego konsorcjum w przetargu na system łączności dla kolejarzy GSM-R. Kiedy można spodziewać się startu jego wdrożenia?
- Nie od nas to zależy. Z tego co rozumiem, trwa obecnie procedura odwoławcza. Oczywiście, nie zgadzamy się z zarzutami konkurentów i liczymy, że wszystko zakończy się dla nas pomyślnie. Mamy w tym obszarze bardzo duże doświadczenie i jesteśmy gotowi do realizacji projektu zgodnie ze złożoną ofertą. Jeśli w Polsce w pociągach jest problem z Internetem to jesteśmy gotowi to naprawić.

A kiedy rozpocznie się budowa sieci szerokopasmowych z dotacji, które z kolei wygraliście w joint venture z funduszem Infracapital w konkursach organizowanych przez rząd?
- Podpisaliśmy umowy z organizatorem konkursu (Centrum Projektów Polska Cyfrowa - red.), w którym złożyliśmy zobowiązania i zamierzamy ich dotrzymać.

...
Poprzednia
1 2 3 4 5 6 7

Przeczytaj więcej o:  5G , gsm-r , nokia , POPC , technologie mobilne

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common