Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Operatorzy

Kłopoty internetowego świętokrzyskiego PPP

Urszula Zielińska 27-11-2017, ostatnia aktualizacja 27-11-2017 10:09

Partnerzy odpowiedzialni za działanie świętokrzyskiej regionalnej sieci szerokopasmowej – internetowej autostrady województwa – poszli do sądu. Jak to się skończy?

Regionalna sieć szerokopasmowa (RSS) województwa świętokrzyskiego, wybudowana przy wsparciu środków unijnych (na 201 mln zł wartości projektu, 132 mln zł to dotacja) w poprzedniej perspektywie finansowej (2007–2013), powoli wypełnia się ruchem, a operatorzy telekomunikacyjni korzystający z jej infrastruktury podłączają kolejne gospodarstwa domowe.

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że do końca października operator RSS-u podpisał w sumie 85 umów, w tym 55 ramowych, z przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi docierającymi z siecią do domów i firm. Dla porównania, gdy rok temu badaliśmy, jak operatorom regionalnych sieci idzie biznes, umów było 33.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ), które jest właścicielem infrastruktury, powstała nawet mapa, na której działający w regionie operatorzy zgodzili się nanosić inwestycje: te realizowane i planowane. Prawda jest jednak taka, że w ciszy gabinetów tli się konflikt o pieniądze.

Chodzi o rozliczenia między stronami umowy partnerstwa publiczno-prywatnego, w której to formule działa regionalna sieć. Urząd Marszałkowski województwa jest dziś w prawnym sporze z operatorem regionalnej sieci, spółką Smart-Net z Gdyni. Ale to Smart-Net pozwał urząd. Pozew trafił do sądu w październiku i strony czekają teraz na datę pierwszej rozprawy. Robert Dąbrowski, prezes Smart-Net, alarmuje więc, że to w dużej mierze przez postępowanie UMWŚ kierowana przez niego firma może upaść. Andrzej Sztokfisz, zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w UMWŚ w Kielcach, zapewnia, że urząd działa tylko tak, jak nakazuje mu prawo.

– Nie mamy zastrzeżeń co do realizacji zadań technicznych przez operatora sieci szerokopasmowej firmę Smart-Net. Problem leży przede wszystkim w innych zobowiązaniach operatora, wynikających z obowiązującej umowy – mówi rpkom.pl Andrzej Sztokfisz. Według dyrektora w UMWŚ wszystko zaczęło się od czynszu dzierżawnego, którego Smart-Net nie uiścił na czas.

Czynsz za wynajem należącej do województwa sieci to rocznie 1,1 mln zł plus VAT. Jest spory jak na biznes, jakim są obecnie RSS, ale taką kwotę zadeklarował podmiot startujący w przetargu na operatora (firma Glenbrook Investments, poprzednik prawny Smart-Netu).
Robert Dąbrowski zapewnia najpierw, że czynsz został zapłacony, ale potem uściśla, że województwo pobrało pieniądze, korzystając z gwarancji bankowej. Uważa on teraz, że Smart-Net nie musi gwarancji uzupełniać.

Szef Smart-Netu przekonuje, że może nie przetrwać patu w relacjach z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ). Firma skierowała sprawę rozliczeń z urzędem do sądu.  Nie ukrywa jednak, że wolałaby inne zakończenie konfliktu. Problem w tym, że urząd nie ma zbyt dużego pola manewru i nie widzi miejsca do ugody.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Alcatel , regionalne sieci , Smart-Net , świętokrzyska sieć szerokopasmowa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common