Partnerzy serwisu:
T-Mobile
 
Plus

Regulacje i prawo

UPC gotowe sprzedać część sieci z abonentami

Urszula Zielińska 20-11-2017, ostatnia aktualizacja 20-11-2017 08:47

Wydzielenie z Multimediów części biznesu i sprzedaż sieci wraz z umowami abonenckimi w czterech miastach - to według nieoficjalnych informacji propozycja największej telewizji kablowej dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zamian za zgodę na przejęcie konkurenta. Tym samym Marek Niechciał, szef UOKiK ma do dyspozycji obecnie dwa rozwiązania. Czy z nich skorzysta i w jakim stopniu - okaże się już niedługo.

Minął czas, jaki UPC Polska miało na udzielenie odpowiedź Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zastrzeżenia do planowanego przejęcia Multimediów Polska. Jak potwierdza pytana przez nas Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKIK, kablówka terminu dotrzymała. Ale tego, jakie propozycja złożyła - nie komentuje.

Według naszych informacji UPC propozycję ustępstw przedstawiło i tym samym UOKiK ma teraz do dyspozycji dwie propozycje.

O jednej - złożonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - pisaliśmy na początku listopada. UKE proponuje zamrożenie cen usług, z których korzystają obecnie klienci Multimediów, aby zapobiec podwyżkom oraz otwarcie infrastruktury obu kablówek na rzecz konkurencji. Z naszych informacji wynika, że propozycja UPC idzie dalej niż propozycja UKE.

Kablówka - być może dlatego, że nie znała propozycji urzędu kierowanego przez Marcina Cichego - zaproponować miała sprzedaż wybranych aktywów Multimediów w czterech miastach: Gdańsku, Gdyni, Kaliszu i Mielcu. To rozwiązanie podobne do tego, jakie przyjęto 6 lat temu, gdy UPC kupiło sieć Aster, a część sprzedało Netii. Ale nie identyczne.

Formuła zdaje się odpowiadać na wątpliwości szefa UOKiKu Marka Niechciała, który chce uniknąć skarg konsumentów z powodu wprowadzonego mechanizmu. Niechciał powiedział m.in., że po fuzji UPC i Astera urząd notował skargi klientów na ofertę i widział problemy komunikacyjne: grupa klientów nie dostała listu od UPC o możliwości zmiany operatora. Były miejsca, gdzie użytkownicy już nie mieli dostępu do usług Aster, a Netia jeszcze nie była gotowa do świadczenia usług.

Teraz pod młotek miałyby pójść nie tylko elementy sieci ale i umowy abonenckie. Multimedia miałyby zostać podzielone, a wydzielona część biznesu wniesiona do spółki celowej i sprzedana inwestorowi nie związanemu z grupą.

W ten sposób z punktu widzenia ochrony interesów konsumentów procedura mogłaby przebiegać bez zawirowań, jakie UOKIK odnotował przy poprzedniej fuzji. Pytanie jednak, czy to wystarczy, aby spełnić oczekiwania urzędu antymonopolowego. Poprzednio wcale nie było łatwo znaleźć inwestora, chętnego kupić nakładkową sieć po Asterze. Przejęciem   klientów w Gdańsku i Gdyni może interesować się np. Vectra, ale pytanie, czy wówczas nie dojdzie do zbytniej koncentracji w Trójmieście.

Michał Fura, rzecznik UPC odmówił komentarza do tych informacji nt. propozycji złożonych UOKIK-owi. Rzeczniczka UOKiK również wskazując, że więcej powiedzieć może kablówka.

UPC wystąpiło o zgodę na przejęcie konkurenta prawie rok temu. Niepewność związana z transakcją najbardziej doskwiera Multimediom. Prezes Andrzej Rogowski mówił o rezygnacjach ważnych pracowników, a zyski kablówki w tym roku spadają. Po trzech kwartałach przy 510 mln zł przychodów (spadek o 2,3 proc. rok do roku), miała 253 mln zł EBITDA (vs. 258 mln zł) oraz 8,9 mln zł zysku z działalności kontynuowanej (25,7 mln zł rok temu).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Marcin Cichy , Marek Niechciał , multimedia , telewizje kablowe , upc

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
T-Mobile
 
Plus
common