Partnerzy serwisu:
Play
 
T-Mobile
 
UPC
 
Plus

rpkom.pl - profesjonalnie o telekomunikacji

Wyniki Play Communications w III kw. 2017: RLAH obniżyła wynik o 57 mln zł

Urszula Zielińska 14-11-2017, ostatnia aktualizacja 14-11-2017 08:57

1,721 mld zł przychodów, 565,2 mln zł skorygowanej o zdarzenia jednorazowe EBITDA oraz 186,9 mln zł zysku netto wykazał Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play w sprawozdaniu za III kwartał 2017 r.

Pod względem tempa wzrostu przychodów (plus 9,9 proc. rok do roku) jest nadal najszybciej rosnącym operatorem mobilnym w kraju. Skorygowana EBITDA telekomu urosła rok do roku o 9,3 proc., a zysk netto spadł o 51,6 proc..

Wynik Playa w tym roku obciążyły jednorazowo głównie koszty premii dla menedżerów (276 mln zł z tytułu zakończonego przed czasem programu opcyjnego), czy debiutu giełdowego (38,2 mln zł). Część z tych sum miała wpływ na wyniki telekomu w III kwartale. Dodatkowo w ciągu minionych trzech miesięcy Play, podobnie jak inni polscy operatorzy komórkowi, odnotował stratę na usłudze roamingu międzynarodowego. Wylicza ją na 57 mln zł.

Zysk netto Play Communications okazał się przy tym wszystkim nieco wyższy niż spodziewały się biura maklerskie. Ankietowani przez dziennik „Parkiet" (siostrzany tytuł rpkom.pl) specjaliści przewidywali, że telekom wykaże 1,685 mld zł przychodów, 569,3 mln zł skorygowanej EBITDA oraz zarobi na czysto 166,5 mln zł. To średnia arytmetyczna ich poszczególnych prognoz.

Zgodnie z przewidywaniami, po III kw. Play stał się największym pod względem raportowanej liczby kart SIM operatorem komórkowym w kraju, przeganiając Orange Polska. W końcu września obsługiwał bowiem 14,89 mln kart SIM (daje to 28,9 proc. rynku), o niecałe 405 tys. więcej niż w czerwcu.

Przybyło mu w kwartał zarówno kart abonamentowych (wzrost o 261 tys. do nieco ponad 9,2 mln), jak i pre-paid (143 tys. do 5,686 mln).

 

Telekom powoli odbudowuje statystyki kart przedpłaconych, na których ciąży nowa ustawa antyterrorystyczna wprowadzona w ub.r.. Jednocześnie przychody segmentu spadają sieci, ale już tylko o 2,2 proc. rok do roku.

Aby zrealizować strategię zakładającą uniezależnienie się od umów roamingu krajowego, firma ponosi większe nakłady na inwestycje. Ze sprawozdania wynika, że w III kw. jej nakłady kapitałowe wyniosły nieco ponad 240 mln zł i były prawie dwa razy większe niż przed rokiem.

Pomijając wydatki na częstotliwości mające miejsce w omawianym okresie, inwestycje Play były wyższe mniej więcej o jedną trzecią niż w III kw. 2016 r. i wyniosły około 166 mln zł.

Telekom ujawnił w sprawozdaniu, że pasmo 3,7 GHz nabyte w tym roku kosztowało go w sumie 81 mln zł, z czego 75 mln zł zapłacił właśnie w minionym kwartale.

W poniedziałek wieczorem pojawiła się informacja, że od 30 listopada akcje Play Communications wejdą w skład indeksu MSCI. Ta informacja może mieć we wtorek pozytywny wpływ na notowania telekomu na warszawskiej giełdzie.

Informacja prasowa.

Przeczytaj więcej o:  akcje , GPW , play , Play Communications

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 
Partnerzy merytoryczni:
Partnerzy serwisu:
 
 
Play
 
T-Mobile
 
UPC Plus
common